תזונה ותוספים האם ניתן לצרוך ירקות ללא הגבלה בתפריט היומי?

הנושא בפורום 'מחקרים בתזונה ואימונים' פורסם ע"י Mike, ‏24/10/19.

טוען...
  1. 68,167 נק' מוניטין
    0
    Mike

Mike מנהל אתר מנהל

Mike
    מנהל
    לייקים:
    10,053
    תיאורי מקרה מהקליניקה ושאר הירקות⁣

החלטתם שאתם מתחילים דיאטה, אך פתאום לאחר יום-יומיים בתפריט אתם מרגישים כבר רעבים. תמיד מהדהד בראשכם שניתן לאכול ירקות באופן חופשי, אז אתם מרבים בירקות בכל ארוחה. הבעיה הגדולה כאן היא שלירקות יש קלוריות ונדרש להחשיב זאת (לפחות ממינון מסוים) בתפריט היומי אחרת זה יפגע בגרעון בקלורי שיצרתם ויאט את קצב הירידה במשקל. ⁣⁣

את המשוואה האנרגטית לצערי לא ניתן לנצח: לא ראינו עד היום אדם שהיה במאזן קלורי שלילי ולא ירד במשקל. מדובר על מחקרים עם אלפי, אם לא עשרות אלפי משתתפים. לא דיאטות יו-יו, לא אנורקסיה/בולימיה או כל דבר שדומה לכך. ⁣

וכעת לתיאור המקרה: אדם קיבל תפריט של 1,900 קלוריות מדיאטנית בקופ"ח עם ההנחיה שניתן לצרוך ירקות ללא הגבלה. התפריט סה"כ נראה לא רע, אך הלקוח טען שירד רק 1 ק"ג בשבועיים הראשונים (כנראה הרוב נוזלים) ולאחר מכן נתקע במשך חודשיים במשקל ולא ירד יותר למרות שהקפיד 100% על התפריט. ⁣

בונים תפריט חדש ואז מגיעים בתפריט החדש שהוכן ללקוח לחלק הבא: "נדרש לצרוך עד חמישה ירקות מצבעים שונים ומסוגים שונים ביום". את ה-5 ירקות הללו אני בד"כ לא סופר בתפריט היומי מאחר ומטבוליזם של ירקות או מוצרים עם סך סיבים גבוה הוא דיי מוזר ולא באמת כמו שכתוב במחשבוני הקלוריות למיניהם.⁣

ירד לבן אדם האסימון שהוא אוכל 3-4 פלפלים (גמבות) בכל ארוחה, 3-4 פעמים ביום. מדובר על תוספת של כ-40 קלוריות (שווה ערך לפרוסת לחם קל) לפלפל כפול 9-16 פלפלים, נקבל 360-640 קלוריות תוספת ליום. זו תוספת קלורית משמעותית שנדרש לחשב אותה בסך היומי ולקזז ממקורות אחרים (בעיקר פחמימות) ו/או להוריד את המינון של הירקות. מצב שכזה העמיד את הבן אדם כנראה במאזן קלורי נטרלי שממנו הוא לא יורד או עולה במשקל.⁣

במקרה השני בחורה צעירה שאכלה שעועית ירוקה במינון מוגבר במקום פחמימות בתפריט מהסיבה שזה "ירק". שעועית ירוקה כשמדובר בכוס חד פעמית (לערך 100 גרם) זה יחסית מעט קלוריות (כ-30 קל׳ לכוס), אבל כשמדובר בצריכה של 6-10 כוסות שעועית ירוקה ביום, זו כבר תוספת של 180-300 קל׳ ליום. בהנחה שהיה לה תפריט של 1,300 קל׳/יום, כעת הצריכה הקלורית עלתה ל 1,480-1,600 קל׳ ביום. הירידה איטית יותר ו/או אותה בחורה חזרה למאזן קלורי נטרלי שממנו לא תרד או תעלה במשקל.⁣

לסיכום, לירקות יש קלוריות והן לא "חינם". עד 5 יחידות ירק ביום אני אישית לא מחשב מאחר וזו התעסקות מיותרת. ההמלצה היא להגיע ל-5 ירקות מצבעים/סוגנים שונים ביום כדי לספק לגוף את כל הויטמינים והמינרלים שלו הוא זקוק על בסיס יומי.
    בתאבון :)

IMG_0587.jpeg

Strongstone, Cigano, elchonon ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  2. 34 נק' מוניטין
    0
    Ben2648

Ben2648 משתמש מתחיל

Ben2648
    לייקים:
    31
    לא חושב שחידשת למישהו.
    אחלה סופ"ש לכולם.

3. 3,230 נק' מוניטין
    0
    elchonon

elchonon משתמש משקיע

elchonon
    לייקים:
    2,069
    חד"כ:
    חדרי כושר מזדמנים
    אני לא חושב שמדובר בנסיון חידוש, אלא להראות שיש הרבה שמדלגים על הפרט הזה בלי לשים לב ונמצאים בפלוס קלורי.
    בכל אופן, אני בטוח שזה חידש לכמה אנשים.
    או לפחות עזר לכמה להקפיד יותר על הקלוריות שלהם, כי כל כך קל בטעות להיות בפלוס קלורי על שטויות.

4. 58 נק' מוניטין
    0
    Guy158

Guy158 משתמש פעיל

Guy158
    לייקים:
    75
    מה לגבי ההשפעה של פוליפנולים, פלבנואידים, ושאר חומרים לא נחוצים? מה לגבי ההשפעה על חיידקי המעיים?

מה לגבי פוליפנולים עם השפעות מעכבות על אנזימי עיכול?
    אפילו לתה, דבר כה בסיסי שאנחנו שותים - יש השפעה שלילית על אנזימי העיכול.
    ולא מעט פוליפנולים הם מעכבים די יעילים של עמילאז.

אני לא מומחה ואשמח לשמוע את דעתך על הנושא.. למה לא לוקחים כאלה דברים בחשבון? האם הם כאלה זניחים?

Paradoxical Effects of Fruit on Obesity

נערך לאחרונה ב: ‏24/10/19
  5. 233 נק' מוניטין
    0
    Strongstone

Strongstone משתמש מתחיל

Strongstone
    לייקים:
    178
    האם 5 ירקות תקפות רק לאדם הממוצע? מה לגבי אנשים ששוקלים יותר מ100 קילו?

נערך לאחרונה ב: ‏25/10/19
    elchonon אוהב/ת את זה.
  6. 3,230 נק' מוניטין
    0
    elchonon

elchonon משתמש משקיע

elchonon
    לייקים:
    2,069
    חד"כ:
    חדרי כושר מזדמנים
    תקרא את זה ותראה כמה הוא חידש משמעותי ממש?.

Ben2648 אוהב/ת את זה.
  7. 34 נק' מוניטין
    0
    Ben2648

Ben2648 משתמש מתחיל

Ben2648
    לייקים:
    31
    כן, בדיוק קראתי מקודם. אהבתי שחזרת לעדכן.

elchonon אוהב/ת את זה.
  8. 1 נק' מוניטין
    0
    ווילשר

ווילשר משתמש מתחיל

ווילשר
    לייקים:
    1
    לגבי העיניין של ה-5 צבעים שונים של ירקות ביום.

הכוונה היא שמספיקה יחידה אחת מכל ירק וזהו? כאילו יש צורך להכנס לדקויות של משקל כל ירק שאני אוכל, או שיחידה אחת בגודל ממוצע זה מספיק טוב?
    אני מתכוון מבחינת ויטמינים/מינרלים ולא ערך קלורי.

9. 68,167 נק' מוניטין
    0
    Mike

Mike מנהל אתר מנהל

Mike
    מנהל
    לייקים:
    10,053
    כן יחידה מכל ירק
    אותו דבר

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!

טוען...