ייעוץ אישי בתזונה וכושר

תזונה ותוספים האם עודף חלבון עלול לפגוע בכליות? אחת ולתמיד: לא!

הנושא בפורום 'מחקרים בתזונה ואימונים' פורסם ע"י Mike, ‏12/10/16.

טוען...
 1. 68,611 נק' מוניטין
  0
  Mike

  Mike מנהל אתר מנהל

  Mike
  מנהל
  הצטרף:
  ‏30/7/08
  הודעות:
  89,192
  לייקים:
  10,312
  מין:
  זכר
  האם עודף חלבון עלול לפגוע בכליות? מחקר חדש שפורסם היום מוכיח ברובו את מה שידענו כבר זמן מה...
  *******

  אמ;לק:
  1. לא נמצאו עדויות שליליות המצביעות על נזק כלייתי ו/או כל פרמטר אחר בבדיקות דם בצריכה של 2.3-3.3 וסביר להניח אפילו 4 גרם חלבון לק"ג משקל גוף לטווח הארוך. הדפיסו ותראו לרופא המשפחה...

  2. נראה שעודף של חלבון (כ- 400 קלוריות) לא הוביל להעלאה במשקל, מסת השומן או ב-% השומן. תוצאה זו מובילה כנראה לקו המחשבה שאפשר להוסיף קלוריות מחלבון (עד גבול מסוים) בתפריט היומי והסיכוי להשמין נמוך עד כדי לא קיים.

  3. יתכן ושינוי התוכנית אימונים (בעיקר הנפח) היה משפיע לטובה מבחינת מסת השריר על הקבוצה שאכלה יותר חלבון. סבירות גבוהה אבל שזה תלוי ברמת המתאמן וכמויות גבוהות כאלו של חלבון יהיו מיותרות לרוב האוכלוסייה – במיוחד אם מדובר באוכלוסייה שצורכת תפריט עשיר בקלוריות המוביל את המתאמן למאזן קלורי חיובי.
  ******

  כמות הפעמים ש"רבתי" עם "אנשי מקצוע" כאלו ואחרים בפייסבוק, בפורום שלי ובאינטרנט באופן כללי על הסוגיה יכול היה לחסוך לי שעות רבות מחיי. לעיתים זה נגמר ב"אני ראיתי" או "הרופא אמר לי" ושום דיון או עניין מדעי לא היה שם. אני לפעמים שואל כיצד אנשים אלו קיבלו הסמכה פורמלית כלשהי מאחר וחוסר המקצועיות שלהם גובל בחוסר תקנה ומה שיותר עצוב בכל הסיפור הזה הוא שהם מעבירים את זה הלאה, לדור הבא, מאחר וחלקם מרצים בקורסים של חדרי כושר או אוניברסיטאות למיניהן ברחבי הארץ.

  ******
  נתחיל מכך שעד היום אין ולא היה מחקר אחד שהראה קשר כלשהו בין צריכה גבוהה של חלבון לבני אדם בריאים. היו מספר מחקרים על עכברים שהראו פגיעה בכליות בצריכה גבוהה של חלבון, אך לא על בני אדם (וגם היו מחקרים שלא הראו זאת על עכברים, לכן זה שנוי במחלוקת). פרסומים של איגודים עם שם דבר בתחום כמו ISSN (International Society of Sports Nutrition) פרסמו כבר מספר פעמים שצריכה של 1.4-2 גרם חלבון לק"ג משקל גוף אינה מזיקה ואף משפרת את הביצועים הספורטיביים.

  המחקר הנוכחי כלל 14 גברים צעירים המתאמנים באופן קבוע בחדר הכושר. המחקר בוצע במשך שנה שלמה כשבמשך 6 חודשים המשתתפים אכלו תפריט "רגיל" (2.3 גרם חלבון לק"ג משקל) ובמשך 6 חודשים הנותרים הם צרכו כמות חלבון גבוהה מהרגיל (3.3 גרם לק"ג משקל). התפריט הרגיל של המשתתפים הכיל כ-2500 קלוריות (כ-200 גרם חלבון/יממה) בזמן שהתפריט עם צריכת חלבון גבוהה הכיל כ-2900 (כ-300 גרם חלבון/יממה). המשתתפים לאורך כל התהליך יכלו לבחור בין להתווסף באבקת חלבון כדי להשלים את הערכים או לאכול חלבון ממזון מוצק. את כל ההכנסה הקלורית המשתתפים תיעדו במשך שנה שלמה בעזרת אפליקציה מוכרת לנייד בשם MyFitnessPal.

  כדי לאמוד את הרכב הגוף, ובעיקר את הרכב מסת השומן ומסת השריר, המשתתפים נמדדו במכשיר בוד-פוד (Bod Pod) המודד אחוז שומן בלחץ אוויר (קרוב וכמעט שווה בפלט שלו למכשיר DEXA) .
  כדי לבדוק השפעות שליליות על תפקוד כיליתי וערכי השומנים בדם, בוצעו סידרה רחבה של בדיקות דם. בין היתר נבדק: שתנן (UREA), BUN וקריאטינין (והיחס ביניהם), GFR, ערכי כולסטרול, טריגליצרידים בדם והרשימה עוד ארוכה. לאורך כל התהליך המשתתפים הונחו לא לשנות את תוכנית האימונים שלהם (בעיקר הנפח (תרגילים/סטים/חזרות) בתוכנית) כדי לנסות לבודד כמה שיותר את המשתנים (בעיקר הרכב הגוף).

  במחקר לא נמצאו ערכים שלילים בדם הן על תפקוד כלייתי או פרופיל השומנים בדם (טבלה 3 ו-4 במחקר המלא). למרות שהמשתתפים צרכו כמויות מאוד גבוהות של חלבון (3+ גרם לק"ג משקל) ולמרות שצרכו פי 3-4 מכמות הכולסטרול המומלצת ביממה, כל בדיקות הדם של המשתתפים יצאו תקינות במשך שנה שלמה. המשתתפים שאכלו יותר חלבון ויותר קלוריות (כ-400 קלוריות יותר) גם לא העלו במסת השומן וגם לא במסת השריר לעומת הקבוצה שצרכה פחות.

  מי שזוכר פרסמתי בעבר מחקר קצר טווח המראה שצריכת חלבון גבוהה (4.4 גרם לק"ג משקל) לא השפיעה לרעה על בריאות המשתתפים במחקר שבוצע למשך מספר שבועות בודדים. הקבוצה שצרכה שם יותר חלבון העלתה יותר מסת שריר מהקבוצה שצרכה פחות חלבון. ההבדלים נובעים כנראה שנפח האימון כן השתנה במחקר הזה בניגוד למחקר שהתקיים במשך שנה שלמה ששם לא שינו את האימונים כלל.

  חלק מהביקורות על המחקר יטענו שהמשתתפים כבר צרכו כמויות גבוהות של חלבון, אז זה לא רלוונטי כי מה יקרה לבן אדם "נורמלי" שיצרוך כמות כזו? דבר ראשון, בן אדם נורמלי עדיין לא חייזר והפיזיולוגיה שלו דומה לזה שמתאמן וצורך כמויות גבוהות יחסית של חלבון. דבר שני העלו פה את החלבון בכ-32%, העלאה מספיק מסיבית כדי לראות שינוי כלשהו בערכי הדם מבחינת תפקוד כלייתי ו/או פרופיל השומנים בדם. הביקורת היחידה שאולי עוד תקפה זה שהמחקר נעשה על גברים צעירים ומה היה קורה לאוכלוסיות אחרות כגון אנשים מבוגרים או כאלו שלא מתאמנים. דבר ראשון אלו שלא מתאמנים לא צריכים כמויות חלבון כאלו מלכתחילה. דבר שני אנשים מבוגרים סביר להניח ייהנו עוד יותר מכמויות כאלו של חלבון בגלל סיגנלים פחות טובים בכלל המסלול של סנתוז החלבון בגוף (mTORC1 וחבריו).

  אז הדפיסו לרופא המשפחה, תזונאי או איש מקצוע כזה או אחר שטוען דברי הבלים על צריכת חלבון ונזק כלייתי.

  מקורות:
  https://www.hindawi.com/journals/jnme/2016/9104792/
  The effects of consuming a high protein diet (4.4 g/kg/d) on body composition in resistance-trained individuals

  [​IMG]
   
  Tom, itayzl, Daniel1 ו-5 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
 2. ייעוץ אישי בתזונה וכושר
 3. 7,622 נק' מוניטין
  0
  אריאל

  אריאל משתמש משקיע

  אריאל
  הצטרף:
  ‏2/4/12
  הודעות:
  5,646
  לייקים:
  1,403
  מין:
  זכר
  האם כל החלבון שהם צרכו היה חלבון מהחי או שסך החלבון משוכלל עם החלבון מהצומח?
   
 4. 68,611 נק' מוניטין
  0
  Mike

  Mike מנהל אתר מנהל

  Mike
  מנהל
  הצטרף:
  ‏30/7/08
  הודעות:
  89,192
  לייקים:
  10,312
  מין:
  זכר
  גם וגם אבל אם תשים לב לסך הפחמימות בתפריט היומי לא היו הרבה מקורות צמחיים בתפריט
  https://www.hindawi.com/journals/jnme/2016/9104792/tab2/
   
  אריאל אוהב/ת את זה.
 5. 8 נק' מוניטין
  0
  2hg

  2hg משתמש מתחיל

  2hg
  הצטרף:
  ‏3/3/14
  הודעות:
  110
  לייקים:
  11
  כיף לקרוא.
   
 6. 13,086 נק' מוניטין
  0
  Tom

  Tom משתמש על משתמש כבוד

  Tom
  משתמש כבוד
  הצטרף:
  ‏26/7/13
  הודעות:
  8,003
  לייקים:
  6,171
  מין:
  זכר
  חד"כ:
  גרייט שייפ (כפ"ס)
  תודה (לשעבר) משה.

  כבר חששתי לקראת הסייקל הבא מצריכת חלבון מוגברת שתיפגע בכליות...

  עכשיו אני רגוע... :sweatingbullets:
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!

טוען...