FAQ אימונים (שאלות ותשובות) + SS שאלות נפוצות

הנושא בפורום 'מתחילים בתזונה ואימונים' פורסם ע"י Dark Muse, ‏15/5/09.

טוען...
מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. 1,538 נק' מוניטין
    2
    Dark Muse

Dark Muse משתמש כבוד משתמש כבוד

Dark Muse
    משתמש כבוד
    לייקים:
    2
    כמה סטים / תרגילים לעשות בתקופת חיטוב ובאיזה טווח חזרות ?

בתקופת חיטוב נקצץ בנפח האימון (מס' סטים) נעלה את תדירות ועצימות האימון.
    העדיפות היא לאימוני FBW (אימון לכל הגוף) בכל אימון נבצע שלושה סטים לשריר גדול בטווח של 4-8 לעצור תמיד חזרה לפני כשל. לשריר קטן נבצע 1-2 סטים בטווח של 8-12.
    רצוי להימנע מכשל ע"מ לאפשר התאוששות בין האימונים. נשתדל לעבוד בעצימות גבוהה בכל אימון. בשרירים הגדולים נעצור חזרה אחת לפני כשל, בשרירים הקטנים נעצור 2 חזרות לפני כשל. (כנסו לפורטל מאמרים לראות תוכניות לדוגמא)

כמה פעמים בשבוע מומלץ להתאמן בחיטוב ?

כמו בתקופת מסה, ניתן להתאמן בתקופת חיטוב שלוש-ארבע פעמים בשבוע כהמלצה. שני אימונים בשבוע זה לא נורא אם נרצה לתת דגש יותר לאירובי, אך עקרונית ניתן להצמד לתוכנית מסה רגילה.

מתי לאמן בטן כמה סטים וכמה חזרות ?

בטן, כמו כל שריר אחר בגוף, לא זקוק לדגש ספציפי מיוחד ברמה היסטרית. סביב הארבע סטים יספיקו. בנוגע לחזרות, ניתן לעבוד אף עד 15 חזרות מאחר ושרירי הבטן הם שרירים סיבולתיים באופיים. מעבר לכך, אין צורך ממש. אם זה קל מדי, תעלו בהתנגדות (תוסיפו משקל, תשנו מנח ידיים ליצרת מנוף וכו').

איך ניתן להגדיל את הידיים ?

הידיים גודלות כמו כל שריר אחר בגוף כאשר עובדים על הגוף כמכלול. כמות מרובה של סטים לבודד את שרירי הידיים לא בהכרח תתן תוצאה טובה יותר ואף תעלה את הסיכון לפציעות. המלצה שלי אישית, כאשר התוכנית בנויה מתרגילים מורכבים לשרירים הגדולים, ניתן להוסיף תרגיל אחד-שניים לידיים לשלוש-ארבע סטים (ועדיף לטווח חזרות גבוה יותר, סביב ה 8-12).

איך אני מגדיל את שרירי החזה ?

שרירי החזה מתפתחים כמו כל שריר אחר. על מנת להגדיל את שרירי החזה נרצה לעשות תוכנית מאוזנת לכל הגוף, שהחזה מקבל את חלקו על ידי תרגילים מורכבים (לחיצות בשכיבה למינהם). ההתקדמות צריכה להיות במשקלים, בנוסף לתזונה נכונה ושינה טובה. ברגע שהגוף יגדל והחזה יקבל את חלקו, גדילתו מובטחת. ריבו תרגילים וסטים יכולים רק להזיק, במיוחד לכתפיים, ולכן לא מומלץ.

איך לעבוד כדי לשפר כוח ?

על מנת לשפר כוח נרצה לעבוד בתוכניות מצומצמות נפח עם עצימות גבוהה יותר. התוכנית הטובה ביותר למתחילים היא Starting Strength על ידי מרק ריפטו שתוכלו לקרוא במאמרי הפורום עליה. היא מהווה בסיס לכל מתאמן הרוצה לשפר את כוחו בצורה יעילה.

מה עדיף נפח או תדירות ( FBW VS ABCD) ?

עקרונית, מתאמן ממוצע יעדיף תוכנית FBW על תוכנית ABCD. היא לרוב תיהיה מאוזנת יותר, מצומצת יותר מבחינת הנפח וכך תפחית סיכון לפציעות, תאפשר התאוששות טובה יותר ועבודה חוזרת מבחינת התדירות ולרוב תתן תוצאות טובות יותר. אם יש אינדיבידואל ש ABCD יעבוד לו טוב יותר, זאת החלטה שלו לעשות אותה. אני אישית לא שולל את דבריו, צריך לזכור שכל מתאמן אחראי על גופו שלו ועל מטרותיו וגם להנאה יש חלק חשוב מהאימונים. כהמלצה, הייתי נותן כמדריך FBW.

יש לי גוף גיטרה מה לעשות חיטוב או מסה ?

תלוי מה שיותר בוער. אם אתה מרגיש שחסר לך מסת שריר, לך על מסה ותתעלם מאיך שהגוף שלך נראה. אם השומן מציק, אז הורדה במשקל. חשוב לזכור שהצורה של הגוף היא גנטית, ואם יש למישהו מבנה של מותניים רחבות או בטן עקומה, את התלונות צריך להביא לאמא ואבא.

איך אני יודע מה אני צריך מסה או חיטוב ?

אף אחד בפורום לא צריך לענות לך על השאלה הזו. אם טוב לך מאחוז השומן, תעשה מסה. אם השומן מציק לך (במיוחד שהקיץ מתקרב) אז תעשה חיטוב.

למה חייב לאמן רגליים ?

הרגליים הם הבסיס של הגוף. מעבר לעובדה שחיזוק הרגליים יתרום לכל תהליך בניית הכוח והמסה של כלל שרירי השלד, חשוב שהגוף העליון ישב על בסיס חזק מבחינה בריאותית (בעיקר לגב). מעבר לעובדה שמבחינה אסטית זה מכוער להיות עם רגליים של שחיף, לא כדאי לוותר על הרגליים מבחינת יעילות ובריאות.

לעשות אירובי גם במסה ?

תלוי במטרות. יש הרבה יתרונות בעבודה אירובית, אפילו בזמן מסה. עקרונית, שני אימוני אירובי בשבוע לא יפגעו במטרה להגדיל את מסת השריר (תאלצו לאכול קצת יותר, וסביר להניח שהשיפור באירובי יהיה מזערי). אם עובדים על כוח בעצימות גבוהה, זה לא תמיד יהיה כדאי לעבוד על אירובי בזמן שמנסים לשבור משקלי שיא חדשים. אז שוב, עניין של מטרות.

כמה אירובי מומלץ לעשות בשבוע ?

אני אישית ממליץ על שלושה אימוני אירובי בשבוע. זאת העדפה אישית שלי נטו. אם רוצים לעשות יותר, אז עדיף לעשות פעילויות שונות, בעיקר על מנת לתת לגוף להתאושש מאימון לאימון. למשל, האימפקטים של הריצה הם נטל לברכיים ולכן נרצה לפחות יום מנוחה בין ריצה לריצה. ככל שמתקדמים, ניתן לשלב יותר אימונים בעצימויות שונות, אך שלושה אימונים יספקו את המטרות של רוב האנשים.

מה עדיף מכונות או עבודה במשקליים חופשיים ?

משקלים חופשיים תמיד יהיו עדיפים על מכונות. הגוף צריך יותר עבודת מייצבים על מנת להניע את המשקל ולכן הגוף עובד יותר חזק. מעבר לכך שהתנועה עם משקל חופשי היא טבעית, ואילו במכונה היא מקובעת, מה שעלול לגרום לאנשים מסויים אי נוחות ואף פציעות. היתרון היחידי במכונות הוא הבטיחות היחסית, אך אם יש אפשרות למשקל חופשי, נעדיף אותו.

איך אני יכול לשפר מתח ?

נתחיל מהתחלה. השיטה הטובה ביותר לשפר מתח היא לעשות מתח.
    במידה ואין אנו מסוגלים לעשות מתח אחד, ניתן להשתמש במספר עזרים כגון גרביטון (תוך כדי התקדמות מאימון לאימון), לבקש ממישהו שירים אותנו (חזרות כפויות) או להמלצתי להעזר בחזרות שליליות. אומנם העומס גבוה, אך השיטה הזו עובדת ביעילות רבה. ננסה לבצע חזרה אחת של מתח ללא עזרה (או יותר, כמה שאנחנו מסוגלים). ברגע שנגיע לכשל, נקפוץ מארגז עד למצב של עליה שלמה, ונרד לאט לאט מטה עד מתיחת הידיים. רק אז נוריד את הרגליים ונעשה זאת שוב עד להשלמת סט (5 חזרות). זה עבד עליי מצויין ועל מתאמנים שלי, לכן אני ממליץ על השיטה.

יש לי שתי משקולות של 5 קילו בבית, האם זה מספיק לי כדי לבנות מסה טובה ולהתחטב ?

לא. חשוב לזכור שהגוף מסתגל לעומסים הניצבים בפניו. אם 5 קילו יהיה כבד, סביר להניח שלאדם ממוצע לאחר מספר אימונים המשקל יהיה קל ויגיע לטווחי סיבולת גבוהים (15 חזרות ומעלה) במצב כזה לא יהיה שיפור משמעותי במסת השריר והוספת חזרות לא תועיל. העליה צריכה להיות במשקלים. בחיטוב, אם נרצה לשמר שריר, ועבדנו נניח עם משקלים של 15 קילו, ירידה ל 5 קילו תגרום לגירוי חלש מדי, ואי לכך ירידת המסה תיהיה גדולה.

מתי לעשות מתיחות ?

עקרונית, מתיחות סטטיות לא מונעות פציעות ולא מונעות כאבים שלאחר אימון. אני אישית לא הייתי ממליץ למתאמים שלי לעשות מתיחות סטטיות. מתיחות דינמיות (סיבוב הכתף למשל) טובים לחימום המפרק ולהשגת תנועתיות בו. התרגילים המורכבים שאנו מבצעים בחדר הכושר מספקים גם מתיחה טובה לשרירים (כמו סקוואט למשל) ולכן חימום ספציפי (סטים של סקוואט עם משקל נמוך לדוגמא) יתן חימום טוב לתנועה וגם מתיחה טובה לשריר. לאחר האימון גם אין צורך להגזים עם המתיחות מאחר וכבר עבדנו על השריר והרסנו את סיביו. מתיחות חזקות מדי יגרמו ליותר נזק ובעצם יקשו על התאוששות.

מה עדיף סקוואט או לג פרס ?

אם הינך אדם בריא בלי מגבלות רפואיות או כל מגבלות אחרות, אין סיבה בעולם לוותר על התרגיל כמו סקוואט. תמיד העדיפות תהיה לבצע סקוואט חופשי.

דד ליפט פוגע בגב ?

לא. דדליפט לא פוגע בגב כמו שלחיצות חזה לא פוגעות בכתפיים. או! אבל אתם כן שומעים על הרבה בעיות כתפיים אצל אנשים שלוחצים חזה, אז מה הבעיה? הבעיה מתחילה שמתאמנים לא נכון. אם מבצעים תרגיל לא נכון, מעמיסים בצורה לא אחראית מעבר ליכולת או שלא עושים חימום כראוי, הסיכון לפציעה עולה. בדדליפט יש מעורבות של פושטי הירך עם עבודה סטטית חזקה של זוקפי הגב, לכן אם עשיתם שטויות ולא בצעתם את התרגיל כמו שצריך, הפציעה עלולה לקרות שם.
    אף תרגיל הוא לא מסוכן אם מבצעים אותו נכון, בעומס המתאים ולאחר חימום ראוי. חשוב אולי לציין שיש תרגילים שכן מעמיסים יותר על מפרקים מאשר אחרים (כמו עבודה על האמות) ואנחנו נמנע מהם בגלל התועלת. לדדליפט כתרגיל מורכב שמפעיל את כל הגוף, יש תועלת רבה ומי שיעשה אותו, יוכל לחזק את הגוף שלו בצורה נפלאה.

אני לא רוצה להתנפח רק להתחטב איך להתאמן ?

חיטוב כהגדרה זה הגדלת מסת השריר, ולאחר מכן הורדה באחוזי שומן (או להפך). אם זה להתנפח או להתחטב, הדבר תלוי בתזונה ובאימונים. את האימונים אפשר לעצור ברגע שהגעתם לגבול שהצבתם, ואז תוכלו לשמר את זה על ידי אימונים בעצימות שאינה עולה (כלומר, לדשדש במקום), תוך כדי שינוי התזונה למאזן קלורי שלילי ועל ידי כך להשיג איבוד שומן תוך שמירה על מסת השריר (ובעצם להתחטב).

אני רוצה להתחיל להתאמן מאיפה אני משיג לי תוכנית אימון ?

נכנסים לפורום לשרשורים הנעוצים או לאתר www.kilogram.co.il וניתן לבחור תוכניות מוכנות או מומלצות. אם אינכם סומכים על המדריך כושר שלכם, תוכלו להעזר בתוכניות אלו. בפורום לא נבנה באופן אישי תוכנית. לא, מצטערים.

איך אני בונה לי תוכנית אימון ?

בד"כ מנסיון שלי, רוב האנשים לא ידעו לבנות לעצמם תוכנית אימון טובה. הדבר נובע מהמחשבה שמישהו מסויים לדוגמא, ירצה לשפר אצלו את שרירי החזה והידיים ולכן הוא ירשום לעצמו עשרות סטים מיותרים, יזניח את הרגליים ויאכל רק פתיתים עם נקנקיות בצהריים.
    הדבר הטוב ביותר הוא לשאול את המדריך בחדר הכושר. לא כל המדריכים גרועים ויש כאלו שכן מבינים עניין. במידה ואתם לא סומכים על המדריך שלכם או אפילו סתם רוצים להתייעץ לגבי התוכנית, תוכלו לעשות זאת על גבי הפורום. אם אמרתם נואש, תוכלו לבחור תוכנית מוכנה או להסיק עקרונות אימון מתוכניות מומלצות ולאמץ לכם תוכנית.

אפשר לגדול בעבודה בטווח של 3 חזרות / אפשר לגדול מתוכניות כוח ?

התשובה היא כן, אפשר לגדול ובמיוחד מתאמנים מתחילים. אם זאת, הגדילה לא תיהיה אופטימלית אם אנחנו מחפשים מסה. טווח ההיפרתרופיה המומלץ הוא בין 4-10 (בערך, יש שיגידו אולי אחרת). חשוב לזכור שעל מנת לגדול, צריך לעלות במשקלי עבודה, ועל מנת לעבוד במשקלי עבודה, הדרך היעילה ביותר במיוחד שנתקעים בתוכניות נפח, היא לעבוד על כוח. לכן גם אם נעבוד על כוח לתקופה מסויימת ונשתפר במשקלים, הדבר בסופו של עניין יתרום לנו לעבודה עתידית על היפרתרופיה.

טווח חזרות גבוהה מחטב / מעצב / מפסל את השריר ?

השרירים שלנו בנוים גנטית. כמו שאי אפשר לשנות את הצורה של האף והאוזניים, אי אפשר לקצר את הבייספס או לגרום לכך שהקוביות יהיו ישרות. חיטוב כפי שנאמר, זה פאקטור של אחוז שומן נמוך ומסת שריר גדולה.

הליכון פוגע בברכיים ?

רוב ההליכונים החדשים בחדרי הכושר מצויידים בבולמי זעזועים, כך שסביר להניח שבאופן כללי, עדיף יהיה לרוץ על הליכון מאשר על אספלט. מה שסביר להניח שיפגע בברכיים הם נעליים לא מתאימות, תזונה לקויה, מנוחה לא מספקת ועומס גבוה מדי של אימונים.

משקולות פוגעות בגדילה ?

משקולות לא פוגעות בגדילה! אם מתאמנים נכון, אוכלים וישנים, אין שום סיבה שהמשקולות יפגעו בגדילה של נער מתבגר. הדבר הוכח מדעית וכל מי שיגיד אחרת מתבסס על מיתוסים עתיקים.

יש תרגילים שהם לא מומלצים ?

עקרונית כל תרגיל משרת מטרה של מתאמן. אנחנו נעדיף תרגילים מורכבים, כנגד משקל חופשי (מוט או משקולות יד), לשרירים הגדולים. נרצה להמנע מתרגילים פשוטים המערבים עומסים על מפרקים קטנים ומבודדים.
    הסיבה לכך היא תועלת גרידא. דדליפט הוא תרגיל מעולה, אך לא כולם יוכלו לבצע אותו כפי שצריך אם לא יקבלו הכוונה טובה וילמדו אותו. ביצוע רע עלול להוות סיכון, ויש תחליפים על מנת לחזק את זוקפי הגו למשל.
    ניתן להגיד בקצרה שהדבר מאוד אינדיבידואלי, ומה שטוב לאחד לא בהכרח יהיה טוב לאחר, אך עדיף להצמד לתרגילים המורכבים המשלבים תנועות של מספר מפרקים בביצוע נכון.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏6/12/14
    Liron1980 אוהב/ת את זה.
  2. 38,505 נק' מוניטין
    3
    Deus ex machina

Deus ex machina משתמש משקיע משתמש כבוד

Deus ex machina
    משתמש כבוד
    לייקים:
    7
    שאלות ותשובות:

1. ש:אני לא עולה במשקל!
    ת: תאכל עוד.

2. ש:אני לא יורד במשקל!
    ת: תאכל פחות.

3. ש:הבייספס\טרייספס\גב *הכנס כל חלק גוף אחר מועדף* שלי לא גדל!
    ת:תעלה במשקל, תרים משקלים כבדים.

4.ש: איזה תרגילים כדאי לי לעשות על-מנת להפטר מהשומן שיש לי על הבטן\חזה\ישבן וכו'?
    ת: רד במשקל, תרים משקלים כבדים.

5. ש:המאמן האישי שלי נתן לי תוכנית אימונים לעשות, האם היא טובה?
    ת: התוכנית שלך גרועה ואתה יודע את זה, תתחיל לקרוא.

6.ש: בניתי תוכנית חדשה, מה דעתכם?
    ת: התוכנית שלך גרועה.

7. ש:אני מתאמן ברצינות כבר 3 שבועות ואני חושב שהטרייספס\חלק אחר שלי בפיגור, איך אני פותר את זה?
    ת: תרים משקלים כבדים עוד 3 שנים, תתחיל לקרוא.

8. ש:האם כדאי לי לנסות *הכנס חומר אנאבולי כלשהו* ?
    ת: לא, אם היית מוכן לכך לא היית מתייעץ עם אנשים אקראיים באינטרנט.

9. ש: האם אני באימון יתר?
    ת: לא.

10. ש:אני עושה סמולוב\ווסטסייד\דוגקרפ\תוכנית מוכרת אחרת כבר 3 חודשים, כדאי להחליף?
    ת:לא, תן לתוכנית שלך זמן לרוץ.

11. ש: אני מתאמן עם הפסקות במשך שנתיים ונראה שאני לא מתחזק, מה לעשות?
    ת: תתחיל להתאמן בלי הפסקות.

12. ש: הרופא שלי אמר שסקוואטים ודדליפט לא טובים לי.
    ת: תחליף רופא.

13. ש: אני 1.83 ושוקל 70 קילו, לעלות במשקל או לחטב?
    ת: לך לבית חולים לפני שתמות מתת-תזונה, ואז תעלה 50 קילו.

14 ש: אני לוחץ חזה 60 קילו בלי ציוד, אני יכול ללחוץ 230 עם חולצה אבל אני חושב שזאת רמאות.
    ת: אתה גרוע, ואתה נקבה.

15. ש: אני רוצה להראות טוב בעירום.
    ת: תעשה ניתוח.

16. ש: אני רוצה להוריד 20 קילו בחודשיים, מה הדרך הכי טובה?
    ת: תעשה ניתוח.

17. ש: איך אני גורם לחזה שלי להיות מרובעים כמו של *הכנס מפתח גוף מועדף* ?
    ת: תעלה 50 קילו, תרים משקלים כבדים, ואז תעשה ניתוח.

18. ש: איך אני מוסיף משקל ללחיצת חזה שלי?
    ת: תלמד איך ללחוץ. תעלה במשקל.

19. ש: אני לא מצליח לדרבן את עצמי. אני מעדיף לצפות בטלוויזיה או לשחק משחקים במקום להתאמן.
    ת: אל תתאמן.

20. ש: איך אני מפתח את החלק העליון של החזה שלי\את הבטן התחתונה\כל דבר דומה?
    ת: תתחיל לקרוא.

idoaluf, Perfecto, Oofirz ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  3. 19,750 נק' מוניטין
    0
    leftyland

leftyland משתמש קבוע משתמש כבוד

leftyland
    משתמש כבוד
    לייקים:
    364
    שאלות נפוצות SS

1. ש: האם אפשר לגדול בתוכנית?

ת: כן, בוודאי.

2. ש: אני מתחיל להתאמן. האם התוכנית בשבילי?

ת: כן, שם התוכנית היא Starting Strength.

3. ש: באיזה משקל להתחיל?

ת: אם לא התאמנת מעולם, יש להתחיל עם מוט ריק. אם התאמנת בעבר, אתה צריך להתחיל עם משקל שאתה יודע בוודאות שתוכל להשלים בו חמש חזרות רצופות בטכניקה טובה, בשלושה סטים. אם אתה לא בטוח, התחל עם משקל נמוך יותר. אין בכך בושה ואתה תגיע למשקלים יפים במהרה.

4. ש: איך אני מוסיף במשקלי עבודה?

ת: כעיקרון, 2.5 קילו מאימון לאימון בכל התרגילים פרט לדדליפט, שאפשר להעלות ב- 5 קילו.

5. ש: אבל רגע, זה אומר 7.5 קילו בשבוע תוספת בסקוואט! זה לא יותר מדי?

ת: לא, זה מצוין. השאיפה היא להתקדם במהירות הגדולה ביותר, תוך שמירה על טכניקה טובה.

6. ש: יש לי חבר שעושה פיצולים והוא אומר שגדלים יותר בתוכניות כאלה ושבכלל, עבודה עם משקלים גבוהים זה לא בריא.

ת: אל תקשיב לו. תשוו את ההתקדמות אחרי שלושה חודשים ונראה מה יהיה לו לומר.

7. ש: אני לא מתקדם במשקלי העבודה. זו חרא של תוכנית.

ת: אין התקדמות אם לא אוכלים מספיק ולא ישנים מספיק. אם תקפיד על שני הדברים האלה ותוסיף משקל מאימון לאימון, אתה תתקדם. זו לא תוכנית קסם.

8. ש: נתקעתי! מה עושים?

ת: אם אתה בטוח שאתה אוכל מספיק, ישן מספיק והטכניקה שלך טובה, אתה צריך לבצע Deload, או הורדה במשקלי העבודה.

9. ש: מה?! להוריד את המשקל שעמלתי כל כך הרבה להגיע אליו?

ת: קודם כל, קח מיכל חלב, חבילת אוריאו והירגע. לפני שמורידים במשקלי העבודה, צריך לנסות את התרגיל אם אותו המשקל באימון הבא, כאילו כלום לא קרה. יש ימים שפשוט לא הולך, אנחנו רק בני אדם (חוץ מעידן DEUS). אם הצלחת בפעם השנייה לעשות את התרגיל עם המשקל שבו נתקעת באימון הקודם – מצוין! ממשיכים כרגיל. אם לא הצלחת גם בפעם השנייה, מנסים את המשקל באימון הבא (כלומר, פעם שלישית). שוב, אם הצלחת הפעם, המשך כרגיל ואם לא הצלחת, הורד את משקל העבודה ב- 10%. המטרה היא לתת לגוף להתאושש קצת, כך שבפעם הבאה שתגיע למשקל שבו נתקעת, תוכל לעבוד אתו ולהמשיך קדימה.

10. ש: איך צריך לאכול בתוכנית?

ת: אתה צריך לאכול מספיק אוכל שיאפשר לך להתאושש מאימון לאימון ולגדול. אין טעם להתעסק עם תפריט מדוקדק לרמת הקלוריה, וזה גם פחות כיף (נצל את תקופת המאסה ותהנה J).

אם אתה שחיף, ההמלצה היא לצרוך לפחות ליטר של חלב (3% שומן לפחות, כן? אנחנו לא רוצים סתם לשתות מים בצבע לבן) ביום, כי חלב מהווה מקור מצוין לחלבונים, פחמימות ושומנים וקל לצרוך אותו (למי שלא סובל מחוסר סבילות ללקטוז); בליטר חלב 3% יש 580 קלוריות! בנוסף, אתה צריך לוודא שאתה צורך מספיק חלבונים ושומנים.

אם יש עליך כבר מסה, אתה יכול לצמצם בצריכת החלב ופשוט לדאוג לצרוך מספיק חלבונים ושומנים.

אם יש עליך הרבה מסה, אין צורך בחלב. יש אפילו סיכוי סביר שתרד במסת השומן!

4. 2,066 נק' מוניטין
    2
    Rasmalo

Rasmalo משתמש קבוע משתמש כבוד

Rasmalo
    משתמש כבוד
    לייקים:
    278
מצב נושא:
הנושא נעול.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!

טוען...