תזונה ותוספים מפחדים מפחמימות? דוגלים בתזונה קטוגנית (תזונה דלה מאוד בפחמימות) וסובלים? פחמימות זה משמין?

הנושא בפורום 'מחקרים בתזונה ואימונים' פורסם ע"י Mike, ‏9/8/18 ב- 15:47.

טוען...
  1. 66,394 נק' מוניטין
    0
    Mike

Mike מנהל אתר | לשעבר Moshe מנהל

Mike
    מנהל
    לייקים:
    8,831
    Depositphotos_158260168_l-2015.jpg

הבעיה העיקרית שלי עם אנשים בכת הקטוגנית זה שהם ממציאים פיזיולוגיה. ואין משהו מעצבן יותר מסילוף של עקרונות ביו-פיזיולוגים כרצונך רק כדי שהנתונים יתאימו לדעה שלך. זה בדיוק מה שעושים אנשים שחיים באי שנקרא "קטוגנייה" – אי שמתבסס על בולשיט שנקרא השערת הפחמימה/אינסולין. ולא, אין לי שום בעיה עם אנשים שדוגלים בתזונה קטוגנית – רק אל תהיו חלק מהכת שממציאה נתונים כאשר המחקר מראה בדיוק ההפך.

ההשערה מאוד פשוטה וטוענת שאם תצרכו הרבה פחמימות בתפריט, במיוחד פחמימות "רעות", רמות הורמון האינסולין יהיו גבוהות --> אינסולין ידכא את הוצאות חומצות השומן מתאי השומן ובעצם יכלא את השומן בפנים --> תוך כדי ישנה ירידה בזמינות האנרגטית של גלוקוז/שומנים לתאים אחרים בגוף --> ישנו חשק עז לאכול ולצרוך יותר קלוריות. תוך כדי גם זה יעשה אנשים עייפים יותר והם ישרפו פחות קלוריות והסאגה ממשיכה...

מה הבעיה? שלמרבה האירוניה המחקר מראה בדיוק ההפך: דיאטות דלות בשומן ועתירות יחסית בפחמימה הובילו לירידה טובה יותר במסת השומן (אם כי לא משמעותי קליני ולעיתים גם לא סטטיסטי) מאשר דיאטות דלות בפחמימות ועתירות יחסית בשומן. את זה כת הקטוגנים לא יספרו לכם ובספק אם הם התעמקו איי פעם בנתונים המחקריים.

שנריץ כמה דוגמאות קלאסיות מעולם המחקר? בבקשה... בכל המצבים פה ד"א הקבוצה שצרכה תפריט דל פחמימה/קטוגני רמות האינסולין שלה היו נמוכות משמעותית מהקבוצה השנייה:

1. מחקר שבוצע בתאים מטבוליים (מאוד מבוקר, ידעו באופן דיי מדויק כמה קלוריות מכניסים/מוציאים) על 19 משתתפים שדגלו בתפריט דל פחמימה או עתיר פחמימה במשך 6 ימים. אותם המשתתפים ביצעו את אותו הפרוטוקול רק שינו את הדיאטה כל פעם. הממצאים? על אותו סך קלורי ועם אותו סך חלבון יומי, כאשר המשתתפים דגלו בדיאטה שהיא דווקא עתירה בפחמימה הם איבדו 200 גרם שומן יותר ב-6 ימים. זה כמובן לא קליני משמעותי, אבל עדיין ראינו הבדל יחסית קטן. ההבדל היה עקב הוצאה קלורית מופחתת במעט בזמן שינה בקבוצה הקטוגנית.

2. המחקר הקודם לא היה טוב מספיק בשביל כת הקטוגנית מאחר והם טענו שהוא "קצר מידי". אמרו להם החוקרים אנחנו נזרום אתכם למחקר מטבולי שבוצע במשך סה"כ חודשיים, כאשר חודש המשתתפים היו בדיאטה בתנאים מטבולים. 17 משתתפים במשך 4 שבועות היו בדיאטה קטוגנית ו-4 שבועות בדיאטה עתירה בפחמימה. למרות שרמות האינסולין היו נמוכות הרבה יותר בתפריט הקטוגני, איבוד השומן היה דומה בין שתי הקבוצות ולא היה שינוי סטטיסטי משמעותי. וכל אלו שאמרו שצריך יותר זמן כדי לקבל איזושהי אדפטציית קסם שהגוף יתרגל "לשרוף שומן", אני מזמין אתכם להסתכל על הגרף שצרפתי בתגובות – מדד ה RQ מדד ה RQ (האם הגוף משתמש בשומן/פחמימה) לא הראה שהייתה אדפטציה כלשהי לאחר 10 ימים בדיאטה הקטוגנית וה-RQ היה קבוע עד סוף המחקר מהיום העשירי – לא היה משהו שונה מבחינת הגוף בחמצון השומן ככל שהמחקר התארך.

3. במטא-אנליזה שסקרה 32 מחקרים מאוד מבוקרים מבחינה הכנסה/הוצאה קלורית נראה שאין הבדל משמעותי בין דיאטה עתירה בפחמימה או דלה מאוד בפחמימות בהנחה שהסך הקלורי בין 2 הדיאטות שווה ערך. היה אפקט זניח לטובת הדיאטות העתירות בפחמימות ודלות בשומן מבחינת הוצאה אנרגטית יומית - לא משמעותי מבחינה פרקטית.

אז קטוגנים יקרים שממציאים סיפורים, ביום שתצליחו להוכיח שחוקי התרמודינמיקה לא נכונים אני מבטיח לשבת בשורה הראשונה כאשר תקבלו פרס נובל. עד אז אתם מוזמנים לקרוא את הנתונים ולהפנים אותם או להמשיך לנסות להמציא תנאים פיזיולוגים שאולי יעמדו באותם התנאים עם הדעה שלכם.

בתאבון :)

התמונה למטה מתארת את אותה "אדפטציה לשריפת שומן" שאינה קיימת כנראה לטווח זמן ארוך יותר מ-10 ימים. לא נצפה לפחות באף מחקר מבוקר שאני ראיתי

1. Calorie for Calorie, Dietary Fat Restriction Results in More Body Fat Loss than Carbohydrate Restriction in People with Obesity. - PubMed - NCBI
    2. Energy expenditure and body composition changes after an isocaloric ketogenic diet in overweight and obese men. - PubMed - NCBI
    3. Obesity Energetics: Body Weight Regulation and the Effects of Diet Composition. - PubMed - NCBI

1.jpg

עריכה:
    למי שרוצה יש 3 דיונים שמתקיימים במקביל בפייסבוק ונראה שכל הקטוגנים שנמצאים בכת יצאו מין השק:

1. בפרופיל האישי שלי
    Mike Bikov

2. בפוסט המקורי בקבוצה המדעית של הפורום
    Mike Bikov

3. בפורום תזונה קטוגנית ופעילות גופנית
    תזונה קטוגנית ופעילות גופנית

קריאה נעימה

נערך לאחרונה ב: ‏10/8/18 ב- 17:28
    ziv_r, Gracie, Sonoss ו-5 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. 445 נק' מוניטין
    0
    FuriousLift

FuriousLift משתמש פעיל

FuriousLift
    לייקים:
    151
    תודה רבה על הפרסום

3. 129 נק' מוניטין
    0
    כצמן

כצמן משתמש מתחיל

כצמן
    לייקים:
    65
    נערך לאחרונה ב: ‏10/8/18 ב- 15:35
  4. 2,651 נק' מוניטין
    0
    Ohad

Ohad משתמש קבוע

Ohad
    לייקים:
    800
    חד"כ:
    בבית :)
    מעניין, יש לי כמה שאלות שאשמח אם תגיב עליהן @Mike .
    1. האם המחקר הזה יכול להעיד על כך שדיאטה דלת בפחמימות באחוזי שומן נמוכים (מתחת ל12) אינה יעילה יותר מאשר דיאטה דלה בשומן ?
    2. מדוע אם כך, נטען בלא מעט מקומות שכאשר עושים מסה , עדיף להגביל את הפחמימה ?
    3. כשמישהו רגיש לפחמימות (כמו בבדיקות שבצעתי פעם, בדיקות רוק) איך זה אמור לבוא לידי ביטוי כשיש מחקר כזה?

5. 66,394 נק' מוניטין
    0
    Mike

Mike
    מנהל
    לייקים:
    8,831
    למי שרוצה יש 3 דיונים שמתקיימים במקביל בפייסבוק כשכל הקטוגנים יצאו מין השק:
    1. בפרופיל האישי שלי
    Mike Bikov

2. בפוסט המקורי בקבוצה המדעית של הפורום
    Mike Bikov

3. בפורום תזונה קטוגנית ופעילות גופנית
    תזונה קטוגנית ופעילות גופנית

קריאה נעימה

נערך לאחרונה ב: ‏10/8/18 ב- 17:28
  6. 66,394 נק' מוניטין
    0
    Mike

Mike
    מנהל
    לייקים:
    8,831
    לא. אנחנו לא יודעים מה קורה באחוזי שומן נמוכים אבל אני לא חושב שזה יהיה כל כך שונה וישתנה מאדם לאדם בהתאם לאדפטציות שיעבור בזמן הדיאטה.

מי טען? על בסיס מה?

הרגישות יכולה להתבטא ברמות רעב גבוהות יותר, קרייבינג וכו'. לא בהכרח קלוריה לקלוריה. בכל מקרה תחום הבדיקות הגנטיות בעייתי קצת. הפסקתי לעשות את זה במשרד בחצי שנה האחרונה מאחר ואני מחכה לעוד מחקר בנושא (המחקרים החדשים יותר מראים שזה לא כמו שחשבו)

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!

טוען...