שאלות ותשובות בנושא פציעות ספורט

הנושא בפורום 'פציעות ספורט ובריאות הגוף' פורסם ע"י White Walker, ‏18/9/17.

טוען...
מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. 34,096 נק' מוניטין
    0
    White Walker

White Walker משתמש על משתמש כבוד

White Walker
    משתמש כבוד
    לייקים:
    15,180
    קישור לשרשור Q&A -
    סשן Q&A עם מיכאל פצניוק בנושא פציעות ספורט ובריאות הגוף

ולהלן השאלות והתשובות מסודרות בצורה נוחה לקריאה והדפסה.

שאלה: איך אתה מציע לי כמדריך להתיחס למתאמן פצוע/משוקם? (באופן כללי)
    ובאופן פרטני-
    במקרה של פציעות גב (בעיקר פריצת/בלט דיסק)
    במקרה של פציעות כתף
    במקרה של פציעות ברכיים

תשובה: למרות שזה נראה שפעמים רבות ישר מפנים לפיזיותרפיסט או רופא , אני מעודד מדריכים אלו שעובדים איתי בשיתוף פעולה ובסדנאות שאני מעביר ,לתת מענה ראשוני בעצמם זה יכול לעשות חיים קלים לכולנו ולתת שירות מקצועי לכל מתאמן במקום לגרור אותו חודשים בין רופאים וקופות חולים.

לנו(גם אני התחלתי כמדריך) יש מגוון רב של כלים לזהות ולהתמודד עם בעיות,המדריך הוא הוא הגורם המוסמך הראשון שרואה את הבעיה, ופה יש כמה דרכים לתת מענה ראשוני שפעמים רבות יפתור לחלוטין את הבעיה-

1.זיהוי בעיות בטכניקה , קומפנסציות בתנועה, קיבועים נפוצים, הפעלה לא נכונה , חולשה או אסימטריה של אגוניסט לעומת הסינרגיסט( בלחיצת חזה המתאמן ירגיש את הכתפיים ולא את החזה).
    אז הזיהוי פה דורש הבנה בקינזיולוגיה,ניתוח תנועה וניסיון , אבל אין סיבה שמאמן לא יזהה את הבעיות הללו ומכאן , דגש על תנועה,שינוי בזווית, הוספת תרגילי חיזוק לשרירים המגבילים בתנועות המורכבות יכול לפתור את הבעיה .

2.תוכנית אימונים, ניטור עומסים ותורת האימון .אדם שפשוט מגזים באימונים, מרים משקלים לא תואמים ליכולת , מבצע תנועות חלקיות או עובד על קבוצות שרירים באופן לא פרופורציונלי ומוגזם (הכל אינדבידואלי כמובן) אז כאן התערבות פשוטה במבנה התוכנית יכולה לשנות המון ולא רק להקל עליו ,אלא למנוע פציעה ולשפר התקדמות.

3.תרגילי כושר, אנחנו יודעים ומבינים שיש יותר מתרגיל אחד לכל קבוצת שרירים. אז כשיש לנו הבנה של מהות התוכנית ,המטרות שלה והמבנה אנחנו יכולים בקלות לשנות תרגילים וללכת מסביב לכאב מבלי לפגוע בהתקדמות ולתת לאיזור הפגוע "מנוחה יחסית".

4.ספציפיות בתרגיל, גם בתרגיל מסויים אם נתעקש, לדוגמא סקווט אפשר לשנות החזקה ,היי בר לעומת לואו בר, אחיזה קדמית או סיסי סקווט או גובלט.
    לחיצת כתף אפשר לשנות מעט את זווית היישום גם בלחיצת חזה.

ויש פה עוד הרבה ידע ליישם ברמת המאמן, החל מהכרות עם המתאמן , הבנה של אורח החיים ,אולי זה בעיות תזונתיות שמשפיעות עליו וגורמות לפציעות, אולי הוא נמצא באימון יתר, להיות מודעים לפציעות קודמות.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

בנוגע לאיזורים בגוף -

פריצות דיסק\בלט זוהי אינה מחלה או פתולוגיה וברמת המאמן מתייחסים אך ורק לתלונות המתאמן, כלומר , אם כואב, מיישמים את הסעיפים הקודמים, מורידים משקל, משנים זוויות, תרגילים וכן הלאה.

כתף , מבנה מורכב יותר מכל שאר המפרקים בגוף חשוב להבין את השרירים הפועלים עליו והכוחות המופעלים ובאילו תרגילים מעורב באיזו צורה כי רוב הפעולות שלנו קשורות אליו וכתף הוא לא רק כתף אלא חגורת הכתפיים , יכולה להיות מעורבות של שכמה ,גו עליון ,צוואר לפעמים . בגלל זה חשוב הבנה בתנועה ואנטומיה וידע במוביליטי לא מזיק .

ברכיים, לצערי פה כמדריכים יש לנו הכי פחות מה לעשות והכי הרבה איך לעזור.
    ברכיים יש מגוון כל כך נרחב של פתולוגיות הקשורות כל אחת לפעילות שונה ,לעומס משתנה ובכלל הבנה נרחבת בניתוח תנועה, הרבה מהבעיות נפתרות ע"י חיזוק פשוט אבל כדי לדעת מה החולשה חשוב לקבל אבחנה נכונה.

שורה תחתונה כמדריכים יש לנו הרבה מה לתת ואיך לעזור למתאמנים, אבל חשוב לשים את האגו בצד ולדעת מתי אנחנו יכולים לעזור ומתי עדיף להתייעץ(אם פיזיו או אפילו בפורומים) או להפנות הלאה.
    חשוב להגדיל ראש, ללמוד , לרכוש את הכלים האלו להבין ולהתעמק יותר באנטומיה , קינזיולוגיה וכל המקצועות שנראו לנו תמוהים בקורס מדריכי חדר כושר. וכמובן לקרוא ולהתעדכן.
    ולשאול שאלות זה הכי חשוב!!!

שאלה: יש לך מקורות שהיית ממליץ ספציפית ללמוד מהם חלק מהנושאים המדוברים?
    מה עמדתך/דעתך לגבי ניתוחים אורתופדיים?

תשובה: לגבי ניתוחים אורתופדיים אין כל כך צורך להביע עמדה, הם מצויינים ,יש לנו אחלה אורתופדים בארץ ברמה הגבוה ביותר ,
    אבל כשיש צורך בהם!!
    ניתוחים הוא נושא מאוד מורכב , מרתק ועולם שלם.

אני אישית מאמין בטיפול שמרני במקרים אורתופדיים רבים, אבל חשוב לזכור שכדי לקבל טיפול שמרני ברמה גבוה צריך להתמיד, וזה אחת מנקודות הכשל בשיקום.
    טיפול שמרני בעידן של היום יכול להיות מקביל ואף מוצלח יותר בהרבה תחומים, כמו פציעות כתף, גב, ברך .
    וגם במקרים של ניתוחים לרוב דרושה הכנה גופנית לפני ולהבין ממה נגרם הכאב יכול להיות ייתרון ולסייע בשיקום.
    חשוב לזכור שזה לא תחום של שחור ולבן , הרבה מקרים פיזיו ימליצו על ניתוח במקרים שאין הענות לטיפול.

לגבי מקורות , אני חושב שהפייסבוק הוא מקור מידע מדהים, למרות כל הספרים שיש לי וכל הPDF ששמורים אצלי כמה וכמה גיגה, רוב המידע אני מקבל מקבוצות בפייסבוק ובהם במידע שמסקרן אותי יותר אני מתחקה אחרי המקורות. יש לא מעט קבוצות של פיזיו שחולקים מידע לגבי תנועה , אנטומיה ופציעות ספורט, אנסה להרכיב רשימה של מועדפים עלי.
    אני אישית הפכתי את הפייסבוק למאגר מידע , הרבה קבוצות במעקב ומעט אנשים הרוב בUNFOLLOW.

שאלה: מה דעתך על תרגילי בוסו/פיתה/פיטבול/גומיות לצורכי שיקום ומניעת פציעות?
    שואל באופן כללי אבל סקרן לדעת ספציפית גם לצורך מניעת סלאפ בשחקני כדורעף (היה לי דיון על זה עם מישהו שמשחק ומתאמן אצלי בחדר כושר וטוחן תרגילים עם גומיה לכתף), עד כמה זה קריטי עבורם לעבוד בצורה מבודדת כזו בשביל למנוע פציעות מהנחתות?

האם יש שימוש בתרגיל פשיטת ברכיים לשיפור נעילה של הברך?
    האם לדעתך יש טעם לשלב תרגילים לrotator cuff למתאמנים בריאים? ואם כן באיזו מידה?

תשובה: בנושא מניעת פציעות אין כל כך דרך למנוע פציעה , אפשר מתוך ההבנה שלנו על מנגנוני פציעה וההשלכות לאחר פציעה לחזק ולהתייחס לאלמנטים שידוע לנו שיפגעו לאחר פציעה, כמו יציבות הרוטטור קאף.
    לגבי התרגילי בוסו/פיטבול וכל החברים צריך לחשוב מה אנחנו רוצים להרוויח , למה לעבוד על משטח לא יציב האם יש צורך אמיתי ותפקודי לכך , אם לא אז מה בדיוק אנחנו משפרים?
    במקום זה עדיף להתמקד בייעול האימון עצמו , ומקסום תוצאות.
    בשחקני כדורעף בהיבטים של כתף נתייחס לתנועות שהם עושים , נרצה לעבוד בעיקר על הפונקציה כמו הדיפת כדור עם יד קשורה לגומיה או לעבוד על תנועות מורכבות הנפוצות בכדורעף ויש לנו בהחלט רוטציות ולחיצות.
    עבודה מבודדת לא בהכרח תהיה לה העברה לתנועה המורכבת בכדורעף ולכן אין לה ייתרון מיוחד על פני תרגול אחר ואני מדבר על אדם בריא.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    שיפור נעילת ברך ????
    מושג מאוד תמוהה , למה צריך לשפר אותו ואם יש לי בעיה בנעילת הברך כנראה שיש פה עניין אורתופדי( מקצין בכוונה) , אם הברך לא מסוגלת לשמור על יישור תחת עומס זה לא עניין של בעייה ביישור אלא ביכולת של השרירים להתמודד עם העומס הנתון וכמו בכל דבר אחר אם אנחנו מדברים על עקרונות בתורת האימון נצטרך לשאול את עצמנו למה נרצה לתת עומס כזה .
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    תרגילים לרוטטור קאף זה דיון שכל פעם חוזר על עצמו, בדומה לשאלה ששאלת קודם , למה נרצה לחזק שרירים סינרגיסטים וקבוצות שרירים קטנות במתאמן בריא.
    ואם החלטנו לעבוד על מייצבי הכתף למה שלא נעבדו על מייצבי הירך והברך ולא נכניס אלמנטים של פרופרסיוספציה בכל אימון ,ופליאומטרי ואין לזה סוף.
    תפקודית אנחנו פועלים בתנועות מורכבות , ולשם אנחנו נרצה לשאוף . גם כשמדברים בנושאים של היפרטרופיה האם נעדיף לבודד שריר או לעבוד בצורה מורכבות זה דיון שדורש בעיקר להבין את צרכי המטופל/מתאמן .
    באופן כללי יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו מאמנים אנשים בריאים, יציבים, ומתפקדים כראוי , אם נתחיל להתעסק עכשיו בבידוד אלמנטים וניתוח לגורמים אין לזה סוף ולא נשיג שום מטרה .
    יש לזה רציונל רק במקרים של שיקום, ספורט ספציפי שדורש את התנועות הללו או אם מאיזו סיבה אדם יבקש את השרירים הספציפיים.

שאלה: מה הפציעות שאתה רואה הכי הרבה שקשורות בפאוורליפטינג?
    לאיזה סיבות שורש היית משייך אותן (טכניקה? מרדף אחרי משקלים? אימון יתר? חוסר התאוששות/תזונה? אחרים?)

תשובה: בעיקרון רוב הפציעות הן פציעות כתף ואחר כך גב.
    את הסיבות ציינת בפוסט, כדי לאפיין פציעות צריך להפריד גם בין מתאמנים תחרותיים לבין חובבנים.
    הרבה מהפציעות נגרמות בגלל עניינים של מוביליטי הגבלות טווחים באחד מהשרשרת , הרבה אימון יתר כי לצערי המון אנשים חושבים שיותר זה יותר טוב , תזונה זה אלמנט חשוב שיכול להשפיע על ערנות,ריכוז, עייפות ובהחלט יכול להשפיע על הביצועים ,לגרום לפציעות ולהגביר את משך ההתאוששות.
    טכניקה זה מושג מאוד נרחב , לרוב אני מסתכל על הטכניקה כדבר אינדבידואלי לכל אדם , בספורט המקצועי יש לא מעט דגשים שמשתנים בין ספורט לספורט ובין איגוד לאיגוד בעיקר בתחומי המשקולות לכן פה כן ניתן דגשים בהתאם לצרכים ולדרישות האיגוד . לרוב האנשים נתאים את הטכניקה בהתאם לביצוע שלהם.

שאלה: מה ניתן לעשות עם חוסר איזון בשרירים? (חזה ימין חזק וגדול מחזה שמאל, לצורך העניין) ניסיתי בידוד של השריר, תרגילים מורכבים יותר, לתת יותר זמן עבודה על הצד החלש יותר ולא נראה שיש שיפור.

תשובה: במקרים של אסימטריה משמעותית, ירידה בכוח או במסת השריר ננסה להבין איפה ההבדל בא לידי ביטוי(תנועות, תרגילים)
    כדי לתקן חשוב להבין על רקע מה נגרמה האסימטריה ועד כמה היא משמעותית.
    במקרים שיקומיים כאשר ישנה ירידה משמעותית בכוח ומסת השריר לאחר ניתוח או קיבוע לדוגמה לרוב הפעלה וחיזוק וזמן יעשו את העבודה.
    באוכלוסיה בריאה אני אוהב עבודה אסימטרית הרבה יותר מתרגילים מבודדים. בעבודה אסימטרית עם משקל חופשי גם נעבוד סימטרי מצד אחד(שתי הצדדים יפעלו) ואסימטרי (כל צד יפעל "עצמאית" ולא על חשבון הצד השני.
    לרגליים יש לנו לאנגים, ספליט סקווט.
    גפה עליונה נעבוד פשוט עם משקולות ולא מוט. שיפור צריך להמדד בצורה כמותית, היקפים, משקלי עבודה, מספר חזרות. ולהשוות תמיד להתחלה.

שאלה: האם מתיחות סטטיות, עיסויים על כדור לקרוס ופום רולר אינטנסיביים (סשן של בין רבע שעה לחצי שעה) יכולים לפגוע באימונים או בהתאוששות? (בהנחה שהמתיחות והעיסויים מתרחשים לאחר האימון ולא לפניו)
    אם כן, היית בכל זאת ממליץ לעשות לפחות סשן פעם בשבוע? להוריד את האינטנסיביות של הסשן ולהעלות את התדירות?

תשובה: אני לא מייחס איזו סגולה מיוחדת למתיחות או עיסוי עצמי(גם המחקר), מתיחות נועדו לשמור על טווחי תנועה ועיסוי נועד לשחרור עצמי.
    לא רואה שום סיבה שתפסיק איתם אבל אם כבר שאלת אז מעניין למה לדעתך חשבת על הנושא???
    אם זה עושה לך טוב, תמשיך בכיף זה יכול רק להועיל.
    לגבי התדירות, לאנשים שעובדים תחת עומס אימונים אני ממליץ לעשות לאחר כל אימון אין בזה שום דבר רע. מצד שני אם תשאל אותי אם כדאי חצי שעה אז אני אישית לא רואה סיבה לסבבים כל כך ארוכים אלא אם זו המטרה שלך.

שאלה: כתבת את זה לגבי מתיחות או לגבי עיסוי? האם הכוונה שאתה רואה חשיבות במתיחות לצורך פיתוח גמישות?

תשובה: אני אישית לא חובב מתיחות ועושה וממליץ עליהם רק במקרים שאני רואה שיש הגבלה בתנועה , אני מרים משקולות ועוסק בפיתוח גוף שנים ואישית לא מצאתי שום ייתרון למתיחות כשאין מגבלה. לפתח גמישות צריך רק כשיש דרישה לכך לדוגמא בלרינה זקוקה לגמישות.
    לגבי עיסוי זה כלי מעולה לשחרור והקלה לאחר אימון. ואולי אפילו כטיפול מונע .

שאלה: אילו סוגים של פעילות גופנית היית ממליץ לאדם בן 50 שעבר 3 פעמים בלט דיסק?
    ומה אפשר לעשות על מנת להפחית כאבים\לטפל בזה לטווח הארוך מלבד טיפולי פיזוטרפיה?

תשובה: היי, בניסיון שיש לי בטיפול ואימון אוכלוסיה מבוגרת , חשוב לי להבהיר שמבחינתי גיל 50 הוא גיל צעיר ואני לא רואה כל התייחסות מיוחדת לגיל עצמו, עבר 3 פעמים בלט דיסק זה אומר מבחינתי רק דבר אחד , יש משהו ברקע שגרם לו ללכת ולבדוק ולזהות את הבלטים הללו.
    כמו שאני אומר גם פה בפורום וגם למטופלים שלי בלט דיסק הוא לא מחלה ואין צורך להתייחסות מיוחדת מה שכן רצוי להקשיב למטופל ולדעת להתאים עומס ותרגילים.
    אצלי אישית המטופלים עושים דד ליפט כי זה תפקודי ותרגיל מעולה לעודד תנועה, הליכה בשיפוע כי זה מאתגר אותם ומאלץ אותם להפעיל שרירים ולהעלות קצת דופק ולא ללכת אוטומטית.
    הרבה עבודה על תנועתיות גב וחיזוקים של הרחב גבי, תרגילים בעמידת שש , GLUTE BRIDG או הרמות אגן, ולדעתי אדם עם פציעת גב שחוזרת על עצמה דורש בירור מה באורח החיים גורם לעניין הזה.

שאלה: מעוניין לדעת האם פלטפוס בכף הרגל (שלעיתים גורם לקריסת ברך) משפיע על הסיכוי להיפצע בענפי ספורט בהם מופעל לחץ גדול על הרגלים (ספרינטים ושינויי כיוון חדים) כמו כדורגל/כדורסל/טניס, ואם כן, כיצד ניתן לשפר/למנוע את הדבר?

תשובה: פלטפוס מגיע מהמילה פלט=שטוח פוט=כף רגל.
    מכאן רגל שטוחה, זה מצב בו הקשת הטבעית של כף הרגל משתטחת או כתוצאה מרקע מולד במבנה או כתוצאה מקריסה הדרגתית של הקשת שתלויה גם באיזון השרירי להחזרת
    שאלה קשה, התשובה היא כן, לא ותלוי.
    כן כי אם נתייחס לניתוח התנועה ונשאר שיש לנו פה פלטפוס שאינו מילדות הגורם להגבלה מסוימת בקרסול אז ייתכן ויכולת הבלימה, ובכלל התנועה תיפגע ומכאן שכמובן הספורט כמו כדורגל המשלב אלמנטים רבים של תנועה עם קונטקט ומאמץ למשך זמן ארוך.
    לא כי יכולת התנועה והמוכנות שלנו לתנועה תלויה גם במוח ובשרירים, אדם מיומן/מאומן ייתכן ולא יהיה מודע לפלטפוס בכלל.
    אז כמובן שהכל תלוי בסיבה שגרמה לפלטפוס אפשר לחזק את השרירים הפנימיים ע"י תרגילים לדוגמא הרמת עט עם האצבעות.
    בנוגע לספורט ספציפי פה צריך שוב לחזור לנושא מניעת הפציעות, להבין מה אופי התנועה, מה המאמץ הדרוש. על איזה מפרק מדובר, מה הסיכונים ורק אז אפשר לדבר על מניעה.

שאלה: מה מדד החשיבות של מתיחות מיד לאחר אימון כוח?
    כמה זמן צריכה להיות המתיחה הבודדת כדי שהיא תהיה אפקטיבית ותעזור להארכת השריר ולא רק נראית לעין?
    האם לדעתך יש להשקיע באימון מתיחות נוסף על אימוני כוח בשבוע כדי לשפר את הגמישות?

עוד שאלה לגבי חימומי מפרקים לפני אימון כוח - כל העניין של שחרור הנוזל הסניביואלי שיוצר סיכוך של המפרק ותנועה חלקה יותר
    האם הוא באמת משמעותי לפני אימוני כוח? האם הוא יתרום למניעת פציעות או "חימום" של המפרק לקראת התרגיל?

תשובה: שאלה טובה ובהחלט מורכבת , מלמדים שמתיחה של לפחות 30 שניות למשך מספר חזרות(אצטרך לחפש מחקרים עדכניים) עוזרת לגמישות, אבל המושגים שלך קצת עמומים, מהי באמת הארכת שריר ואיך אני מגדיר אפקטיביות של מתיחה ולמה בכלל אני רוצה למתוח משהו שלא מוגבל בתנועה והאם אני באמת משפיע על הרקמה או על היכולת סבל שלי לעמוד במתיחה ??
    כל אלו הם מושגים תמוהים כי למושג הזה צריך להבין למה ?איך ? ומה נרצה להשיג בזה, אז לשאלה בנושא מניעת פציעות התשובה היא שזה לא ימנע שום פציעה אם אין שום מגבלה בטווחים שחשודה כגורם תורם לפציעה...
    לדעתי לא שווה להשקיע זמן נוסף במתיחות אלא אם אופי הפעילות שלך או המגבלה דורשת השקעה נוספת.
    יש לנו בהחלט נוזל מפרקי שנועד לסיכוך ו"הזנה" של המפרק. אנחנו נולדנו בנויים ומוכנים לתנועה, כמו שלא תשב ברכב חדש ותחכה שיתחמם המנוע ויתפזר השמן. ככה אין צורך כל כך בחימום מפרקים. החימום היחיד שיועיל לנו לפני אימון הוא חימום ספציפי. חזרה על התרגיל בעצימות נמוכה.

שאלה: האם יש לך ניסיון בטיפול בשין ספלינט? על אילו תרגילים היית ממליץ כדי להוריד את הסיכון להופעתו?
    תודה מראש.

תשובה: היי. כן יש לי ניסיון, שין ספליט היא פציעה של עומס והטיפול היעיל ביותר הוא הבנה וזיהוי מקור העומס גם מבחינת תפקוד(ריצה) וגם מבחינה גופנית (מה מפריע, טווחי תנועה, עומס בגלל מבנה התוכנית, חולשה של שריר וכן ולרוב זה לא יהיה גורם יחיד), הטיפול לרוב יהיה די פשוט, ניטור עומסים, טיפול מקומי בכאב ובהמשך טיפול וחיזוק בהתאם למקור הבעיה.

שאלה: במקרה של דלקת בשריר או מתיחה בשריר על איזה טיפול היית ממליץ כדי לחזור לשיגרת האימונים בהקדם?

בנוסף, ישנם מגוון של מתיחות, עיסויים, תרגילים לחיזוק ולשיקום המקום. כמה פעמים בשבוע לפי דעתך (והמדע) מומלץ לתרגל, לעסות ולמתוח את המקום על מנת לזרז את ההחלמה.
    ברור לי שזה תלוי בסוג המתיחה או הדלקת ובחומרת המצב אבל השאלה מכוונת למקרה קלאסי בו אין הגבלה טוטאלית אלא כאב מציק שמתבטא בתנועות ספציפיות ומחמיר לאחר מאמץ.
    ועוד שאלה על הדרך, מה דעתך על תרופות לטיפול במצבים הנ"ל (אתופן ארקוקסיה וכו').

תשובה: החלק האקוטי של הפציעה מתרחש ב3\4 ימים הראשונים בימים האלו נוגדי הדלקת בהחלט יכולים להקל .
    בשלבים המאוחרים יותר הם יאלחשו מעט את הכאב אבל לא יסייעו במיוחד.
    הבעיה העיקרית שבהרבה מקרים הדלקת נובעת מסיבה כלשהי ולא מטראומה , ובמקרים אלו חשוב להבין מה גרם לכאבים כדי לנטרל את הגורמים.
    כמה פעמים ??
    אין מושג , כל מצב דורש התייחסות אינדבידואלית ולא בהכרח צריך למתוח ולעסות את המקום. אין נוסחאת פלאים לצערי.

אור_אסי ו-pinishe אוהבים את זה.
מצב נושא:
הנושא נעול.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!

טוען...