תזונה ותוספים ירידה מהירה במשקל – הטוב, הרע והמכוער

הנושא בפורום 'מחקרים בתזונה ואימונים' פורסם ע"י Ayelet, ‏13/11/19.

טוען...
  1. 555 נק' מוניטין
    2
    Ayelet

Ayelet דיאטנית קלינית ותזונאית ספורט מנהל

Ayelet
    מנהל
    לייקים:
    493
    ירידה מהירה במשקל.png

"אם תרד מהר במשקל, תעלה מהר את הכל חזרה"

מכירים את המשפט הזה? האמת שהוא לא ממש נכון, לפחות לא לפי מחקרים. עלייה במשקל לאחר ירידה היא בעיה בפני עצמה, אבל בהשוואה בין אנשים שיורדים מהר במשקל לאלה שיורדים במשקל בצורה מתונה – לא היה הבדל לאחר מכן מבחינת העלייה במשקל חזרה (כלומר בשתי הקבוצות היה אחוז דומה של עלייה חזרה), ובמחקר נוסף – במעקב של שנה וחצי מסיום הירידה במשקל, בקבוצה שירדה מהר שמרו טוב יותר על המשקל לעומת קבוצה שירדה לאט.

מה נחשב לירידה מהירה במשקל?

קצב ירידה של כ- 1.5% מהמשקל בשבוע הוא מהיר יחסית. למשל, לבחורה ששוקלת 80 ק"ג – ירידה של 1.2 ק"ג בשבוע

קצב ירידה מתון הוא ירידה של כ- 0.5-1% מהמשקל בשבוע, עבור הבחורה מהסעיף הקודם – ירידה של 400-800 גרם.

מה טוב בירידה מהירה במשקל?

מוטיבציה. ירידה מהירה = לראות תוצאות מהר, מה שיכול להעלות את המוטיבציה להמשך התהליך

ולעומת זאת, הרע:

מלבד מקרים של התחלה בעודף משקל גבוה, שבהם הרבה פעמים תהיה ירידה מהירה בהתחלה, אצל מי שבעודף משקל לא גדול יהיה קשה יותר לייצר גירעון קלורי שיוביל לקצב ירידה מהיר – זה בדרך כלל ידרוש כמות גבוהה של אירובי בשבוע ותפריט דל יחסית, כלומר ייתכן מאוד שתהיה תחושת רעב ועייפות.

חשוב לציין שזה יכול להגיע שהסיכון לחוסרים תזונתיים עולה ולכן מומלץ לבצע תהליך כזה בליווי של איש מקצוע

המכוער:

החלק הזה לא מגובה מחקרית אבל נתקלתי בתופעה הזו מספר פעמים בקליניקה –חלק מ בעבר האנשים שביצעו בעבר תהליך אגרסיבי של ירידה מהירה במשקל שכלל תפריט דל והרבה אירובי מאמצים את המחשבה שיש מאכלים אסורים ושדיאטה = סבל ולכן חוששים להיכנס שוב לתהליך של ירידה במשקל.

לסיכום – ירידה מהירה במשקל לא מתאימה לכל אחד אבל אני גם לא שוללת אותה לגמרי. מי שמסוגל לעמוד בזה תוך כדי שמירה על רמה תקינה של ויטמינים ומינרלים וללא שינוי תפיסתי יוכל לנסות, שוב – מומלץ בליווי של איש מקצוע.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏14/11/19
    שים, kotzer ו-אני=] אוהבים את זה.
  2. 1,057 נק' מוניטין
    0
    אני=]

אני=] משתמש קבוע

אני=]
    לייקים:
    843
    רגערגערגע... את אומרת שבן כה וכה תמיד תהיה עליה חזרה במשקל? :0

עריכה: אהה חחח "אחוז מסוים של עליה". אוקיי :>

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!