תזונה ותוספים עושים דיאטה בלי לחם? תחשבו שוב...

הנושא בפורום 'מחקרים בתזונה ואימונים' פורסם ע"י Mike, ‏12/8/19.

טוען...
  1. 68,248 נק' מוניטין
    2
    Mike

Mike מנהל אתר מנהל

Mike
    מנהל
    לייקים:
    10,101
    18278324_10209011034972669_7353331405242836947_o.jpg

כמה פעמים התחלתם דיאטה "בלי לחם"? אין יום כמעט שאני לא שומע “אני לא אוכל/ת יותר לחם כי זה משמין”. אבל אולי דיאטה **בלי** מזון מסוים כנראה נועדה לכישלון בטווח הארוך?⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀
    זה לא קשה לרדת במשקל – מה שקשה זה לשמור על המשקל החדש. ללא כלים שתפתחו תוך כדי הדיאטה, לא תדעו לעולם כיצד להסתדר בעולם האמיתי לאחר שהגעתם למשקל החדש. הרבה אנשים יורדים למשקל חדש ואז עולים שוב. מדוע זה קורה? מכמה סיבות עיקריות:

1. השערת הסט פויינט הביולוגי של גופכם - הגוף תמיד ינסה להתאזן למשקל ו/או אחוז שומן מסוים. ככל שיעבור יותר זמן מהדיאטה ותצליחו לשמור על התוצאה, כך אולי הסט פויינט יתאזן לנקודה חדשה.
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
    2. שיבוש מנגנון הרעב ו/או המאזן ההורמונלי (לפטין, גרלין וכו') לאחר סיום הדיאטה. לוקח להורמונים לעיתים גם חודשים להתאזן לאחר דיאטה, במיוחד בדיאטה לאחוזי שומן נמוכים.

3. חוסר בכלים להתמודד עם דיאטה "גמישה". לסיים את הדיאטה ולא לדעת כיצד להכניס כעת מוצרים "אסורים" או שהם "לא דיאט". חיים מסופ"ש לסופ"ש ולא יודעים לבצע החלפות בתזונה היומיומית. דוגמה קלאסית תהיה החלפה של לחם בשוקולד או גלידה – משתלם או לא זה כבר סיפור אחר.

לדוגמה, במחקר על 122 נשים שחולקו ל-2 קבוצות: קבוצה אחת אכלה לחם והשנייה נמנעה מצריכת לחם בדיאטה היומית. השאלה במחקר הייתה מאוד פשוטה: מה האפקט הפסיכולוגי והיכולת של המשתתפות במחקר להתמיד בדיאטה ללא חריגות בזמן המחקר.

התוצאה הייתה לא מפתיעה:

אלו שנמנעו מלחם חרגו באופן תדיר יותר מהקבוצה שאכלה לחם החל מהשבוע ה-8 של המחקר, כאשר השיא היה בשבוע ה-12. החריגות הסתכמו בכ-450 קלוריות בימים מסוימים ובאופן סטטיסטי מספר החריגות היה משמעותי לאורך המחקר אצל אלו שלא אכלו לחם כנגד אלו שכן. נתון מעניין נוסף ניתן לראות במספר הנשים שלא סיימו את המחקר בכל אחת מהקבוצות. 17 נשים פרשו מהמחקר באמצע כאשר רוב הנשים שפרשו מהמחקר היו דווקא בקבוצה שלא אכלה לחם. שתי הקבוצות איבדו באופן דומה במשקל גוף ואחוז השומן.

אז מה זה אומר לנו? כמה דברים עיקריים:
    1. שהתמדה בדיאטה זה הפקטור החשוב ביותר ואם אתם נמנעים ממזון שאתם אוהבים לאורך זמן כנראה שהכישלון בסוף הדיאטה טמון בשיטה שבחרתם בה מלכתחילה.

2. מה שחשוב זה לא הירידה במשקל בטווח הקצר אלא שמירה על המשקל החדש בטווח הארוך. לרדת 10 ק"ג ב-4 חודשים אבל להגיע לאותו משקל שהתחלתם איתו אחרי שנה, גרם לכך שלא באמת עשיתם תהליך כלשהו וכאן הרבה אנשים מפספסים מהו תהליך יעיל מלכתחילה.

רוצים ללמוד עוד על כלים יעילים לדיאטה ושיפור הרכב הגוף? הצטרפו לקורס שלנו. פרטים בהודעה פרטית או באתר www.LBSAcademy.co.il

Evaluation of the usefulness of a low-calorie diet with or without bread in the treatment of overweight/obesity. - PubMed - NCBI

yujinius, ziv_r, elchonon ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. 1,675 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    1,094
    לייק על המאמר.

לחם משביע אותי יותר חזק מאשר פסטות / אורז וכל השיט המדהים הזה. זה למה בחיטוב בימים שאני מרגיש ממש רעב אני מעדיף לאכול 200 גרם פרגית בפיתה מאשר עם אורז / פסטה. זה גם יוצא 250 קלוריות לפיתה בממוצע (מתחת ל250 קלוריות מפסטה / אורז זו בדיחה) ככה שיוצא לי פחות קלוריות וגם יוצא שאני שבע יותר זמן. גם מסופק יותר למען האמת מבחינת טעם.

3. 1,140 נק' מוניטין
    0
    ליאמוש

ליאמוש משתמש קבוע

ליאמוש
    לייקים:
    733
    שרק התחלתי דיאטה בלי שום ידע וניסיון האמנתי לכל מיתוס אפשרי, אסור לאכול אחרי שש. אסור לחם. אסור ככה אסור ככה. במשך שבועות בכיתי כי האמנתי שאני אשכרה לא יכולה לחזור לאכול נורמלי אחרי שהגעתי למשקל הרצוי(המשקל היה בסדר,בניראות ובהרגשה הרגשתי פח) המערכת יחסים שלי עם אוכל הייתה נוראית. הגדרתי מזון כבריא ולא בריא. שבעצם,יש כזה דבר בכלל? ונמנעתי לחלוטין מכל דבר שאהבתי ואכלתי. אחרי שחקרתי לעומק הבנתי שאין צורך להימנע מכלום. שהכל עיניין של איזון ואם מתאים לערכים או לא. והיום הדבר היחיד שאני מונעת מעצמי לאכול זה אבנים.

yuvalP3 ו-McGregor אוהבים את זה.
  4. 3,866 נק' מוניטין
    0
    McGregor

McGregor משתמש משקיע

McGregor
    לייקים:
    2,236
    כולנו נולדנו בורים בעניין, החוכמה זה לא ללכת שבי אחרי סיפור סבתא (תרתי משמע)
    אה, ואוכל זה חברו הטוב של האדם. תמיד מנחם אותך ברגעים קשים בחיים :)

AFBB ו-ליאמוש אוהבים את זה.
  5. 1,140 נק' מוניטין
    0
    ליאמוש

ליאמוש משתמש קבוע

ליאמוש
    לייקים:
    733
    אתה לא מבין כמה. אם אני רעבה אני נעשית עצבנית בטירוף,אי אפשר לדבר איתי. ואז אני אוכלת ובשניה נרגעת כיאילו לקחתי רטלין.:sweatingbullets:

אני=] ו-McGregor אוהבים את זה.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!

טוען...