השפעת קפאין על הבריאות

הנושא בפורום 'תזונה ותוספים' פורסם ע"י lior1612, ‏8/8/19.

טוען...
  1. 2,266 נק' מוניטין
    0
    elchonon

elchonon משתמש משקיע

elchonon
    לייקים:
    1,379
    חד"כ:
    חדרי כושר מזדמנים
    התמכרות והפרעות נפשיות הם לא אותו דבר.
    ישד לי אח בספקטרום האוטיסטי, שכשהיה קטן היה חייב ברווזונים באמבטיה, זה לא התמכרות.
    אין לי כוח להיכנס להגדרה, אבל תקראו ותעשו שיעורי בית על הנושא.

2. 271 נק' מוניטין
    0
    אני=]

אני=] משתמש פעיל

אני=]
    לייקים:
    206
    הממ לא יודעת אם זה הפרעה נפשית.. האנשים האלה נורמטיביים לחלוטין, רק שיש להם תזונה "קיצונית" של מאכל מסוים...
    סתם סדרה שפעם ראיתי...
    ממש מעניין.

3. 7,751 נק' מוניטין
    0
    kotzer

kotzer מנהל ראשי מנהל

kotzer
    מנהל
    לייקים:
    4,262
    מאיך שניסחת את מה שאמרת משתמע שהתמכרות היא בעיני המתבונן, מה שלא נכון.
    אם הבנתי אותך לא נכון אז אני מתנצל

זו בידיוק הטענה שלי. אבל משום קיימת הטענה שסוכר ממכר בפני עצמו ומלח לא, למרות שהסיבה שטוענים שסוכר ממכר היא בידיוק בגלל אותם מנגנונים שמלח עובד עליהם. אבל אף פעם לא תשמע את הטענה שמלח ממכר

זה לא בידיוק הכמות נטו שקובעת האם יש התמכרות או לא, אלא הנטיה להגדיל את הכמויות בהדרגה. אפשר לצרוך משהו בכמות גדולה מאוד גם בלי להיות מכור.

לא בהכרח, ולרוב זה יהיה בגלל חתך גדול מאוד בכמות האנרגיה הזמינה שהם מכניסים לגוף, זה הכל.
    אני זוכר הייתה תקופה שהייתי אוכל שקית שלמה של חטיפי מיני ביום (טוויקס או מארס או מה שהיה), ואז פשוט הפסקתי ביום אחד בלי לאכול אפילו ממתק אחד ולא היה שום קריז. גם הפסקתי בלי שום צורך מיוחד להמשיך לאכול אותם. למרות הכמות הגדולה לא הייתה שום התמכרות ושום קריז.

זו כבר הפרעת אכילה של צריכה של דברים שאת יודעת שלא בריאים לך

frozen אוהב/ת את זה.
  4. 271 נק' מוניטין
    0
    אני=]

אני=] משתמש פעיל

אני=]
    לייקים:
    206
    זה לא קורה לכולם באופן גורף...

טרטר... סביצ'ה...
    ואיכ, למה אתה מפנה את זה עליי? למה שאני אוכל בשר נא? XD

5. 7,751 נק' מוניטין
    0
    kotzer

kotzer מנהל ראשי מנהל

kotzer
    מנהל
    לייקים:
    4,262
    הייתי אומר הפוך, זה לא קורה לרוב, זה לא משהו שאמור לקרות, לסוכר אין מנגנון שאמור לגרום להתמכרות חוץ מבמקרים מאוד ספציפיים, ששם הבעיה היא לא בחומר, אלא בבנאדם

יש בשר נא שמיועד לאכילה ויש בשר נא שלא מיועד לאכילה. אם את אוכלת משהו שלא מיועד לאכילה זו כבר בעיה

6. 271 נק' מוניטין
    0
    אני=]

אני=] משתמש פעיל

אני=]
    לייקים:
    206
    ברור,
    אבל תפסיק להשליך את זה עליי :sick:
    לפרוטוקול אני גם לא פאן של סביצ'ה וטרטר חח

ואני בכל זאת חושבת שלסוכר כן יש מרכיב התמכרותי.
    אבל בוא פשוט נסכים שלא להסכים, זה מתחיל להיות חופר :sarcastic:

7. 2,266 נק' מוניטין
    0
    elchonon

elchonon משתמש משקיע

elchonon
    לייקים:
    1,379
    חד"כ:
    חדרי כושר מזדמנים
    את חושבת שעם הפרעה נפשית מסתובבים עם עציץ על הראש?
    יש אנשים נורמלים שיש להם הפרעות נפשיות, כמו חרדות. ויותר מזה, לא צריך להתבייש בזה או לשפוט מישהו כזה, זה לא אשמתם\כם.
    יש לי שני חברים טובים עם סכיזופרניה.
    לאכול בשר נא הוא דבר מאוד לא בריא ומלא בחיידקים בדרך כלל. לבעלי חיים טורפים יש חומצת קיבה חזקה מאוד לשרוף ולעכל את אותם חיידקים.
    אדם שאוכל מזון שמסוכן לו, הסיכויים שיש להם הפרעה נפשית לא במוטלת, אלא אם כן הם עושים את זה לבידור או משהו כזה (וגם אז זה אולי הפרעה).
    אני טוען שאין קונצנזוס מדויק עדיין להתמכרות. קראתי ושמעתי מהמון פסיכיאטרים על הנושא.
    ד"ר הר' אברהם טווערסקי שיחי' כתב המון ספרים על הנושא, ונחשב אחד הפסיכיאטרים המובילים בתחום.
    זה נושא מאוד אפור. אני לא אומר לכל אחד להחליט בעצמו, תתיעצו במידה ויש לכם ספק לגבי ההתנהגויות שלכם, אבל זה מאוד תלוי על מי תיפלו.
    חלק פסיכולוגים לא מאמינים בהתמכרויות התנהגותיות (לפחות יגידו לכם שזה רק תלות או משהו כזה), בזמן שאחרים יסכימו שזה התמכרות אבל יגידו שיש להם פיתרון, ויטענו שבעצם פסיכולוגיה יכולה לטפל בהתמכרויות.
    ואחרים יגידו שהתמכרויות התנהגותיות הם התמכרות לכל דבר, ואין לפסיכולוגיה טיפול לזה, ולמי שפסיכולוגיה עבדה לא היה מכור. רק 12 צעדים או מכון גמילה.

אז לגבי התמכרות למזון, זה מאוד דומה להתמכרות התנהגותית, כי אוכל זה צורך בסיסי ולגטימי, אי אפשר לחתוך מזה, צריך ללמוד כיצד לאכול בצורה נכונה, האם זה התמכרות, או הפרעה נפשית? כל מומחה יגיד לך משהו אחר.

וזה מאוד משנה האם זה התמכרות או הפרעה, האם 12 צעדים יכולים לעזור, האם צריך כדורים פסיכיאטרים, האם המטפל שלכם מאמין ביכולת לעזור לכם?
    בקיצור התמכרות לאוכל הוא נושא מורכב, אני לא חושב שיש תקצוב משום גורם לגמילה לזה (וכמובן שיש לאלכוהול וסמים). ואם מדובר באנורקסיה או בולימיה, זה כבר הפרעה נפשית ולא התמכרות.
    אני לא חושב שמלח ממכר כי אני גם לא חושב שסוכר ממכר.
    אבל הרבה יגידו לך (ואני בינהם) שכשאני אוכל טיפה פופקורן או ציפס או דוריטוס מלוח נפתח לי חשק לעוד, וקשה לי להפסיק, הרבה יחשבו שזה התמכרות.

8. 271 נק' מוניטין
    0
    אני=]

אני=] משתמש פעיל

אני=]
    לייקים:
    206
    לפרוטוקול,
    אני עצמי מסווגת כבעלת הפרעה נפשית (הפ"א) ואין לי שום עציץ על הראש... ויש לי טריליון חברות כאלה על כל ה'ספקטרום'...
    האיש ספציפית שאוכל בשר נא, לא מודע לנזק שזה גורם...
    יודע מה, אני סתם טורחת... תראה בעצמך :

9. 7,751 נק' מוניטין
    0
    kotzer

kotzer מנהל ראשי מנהל

kotzer
    מנהל
    לייקים:
    4,262
    אז זה הקטע, שכן יש קונצנזוס רפואי, פשוט הוא לא מסתכם בכן או לא, והטענה היא שיש כמה שכבות של התמכרות.
    למעלה הבאתי את הקריטריונים לסיווג התמכרויות, ואת הציון הנחוץ

אבל זה הקטע, רוב המומחים כן מסכימים על הגדרות בסיס מסויימות. בסוף צריך שהמומחה כן יסתכל על המקרה בתמונה הגדולה וידע לזהות מה נובע מהאישיות של אדם, ומה נובע מהסביבה שלו. זה לא כל כך פשוט שאפשר פשט לסמן וי על כל קריטריון, אבל הקריטריונים קיימים מסיבה מסויימת.

יש גם אנשים שיגידו שיש להם OCD כי הם לא אוהבים שהמספר של הווליום בטלוויזיה אי זוגי, זה לא אומר שיש להם את זה.
    אנשים לא מכירים מחלות והפרעות נפש מעבר למה שהם ראו בטלוויזיה, אז הם לא מבינים מה זה באמת אומר.
    כמו שאמרתי קודם, נפתח התיאבון זה לא התמכרות, זה סתם שנפתח התיאבון. התמכרות היא הפרעה לאורח החיים התקין, שהצריכה של משהו מסויים פוגעת בך גופנית או באורח החיים שלך, ואתה עדיין לא מסוגל להפסיק למרות שאתה רוצה

10. 2,266 נק' מוניטין
    0
    elchonon

elchonon משתמש משקיע

elchonon
    לייקים:
    1,379
    חד"כ:
    חדרי כושר מזדמנים
    בהחלט הפרעה נפשית כלשהו, אפילו נראה טיפה כמו התמכרות.
    מקווה שיתגבר על זה.
    --- עידכון הודעה, ‏14/8/19, תאריך ההודעות המקורית: ‏14/8/19 ---
    סיכמת את זה נכון. התמכרות זה שאי אפשר להפסיק גם כשרוצים, זה החלק הבסיסי, אבל יש עוד תנאים (ASAM).
    אבל יש מי שמחליט מה נחשב התמכרות ומה לא לפי עוד כמה דברים, ה ASAM לא מחשיב התמכרויות התנהגותיות כהתמכרות (אם אני לא טועה).
    ויש לך המון איגודים אחרים עם דעות אחרות על הנושא Sexual addiction - Wikipedia.

11. 7,751 נק' מוניטין
    0
    kotzer

kotzer מנהל ראשי מנהל

kotzer
    מנהל
    לייקים:
    4,262
    התמכרות התנהגותית היא התמכרות לכל דבר לפי ההגדרה, אבל כמו שאמרת, זה מורכב יותר מסתם חשק חזק, זה דורש ממש שינוי התנהגותי

אני=] אוהב/ת את זה.
  12. 271 נק' מוניטין
    0
    אני=]

אני=] משתמש פעיל

אני=]
    לייקים:
    206
    שתדעו שחשבתי עליכם היום. כמות הסוכר שטחנתי משתווה לזו שאני צורכת בשבוע שלם, אם לא יותר חחח (דברים שקורים כיוצאים ליום כיף עם יותר מדי בני דודים קטנים) :s49:
    - וואלה סהכ נהנתי :sarcastic::lol:

MonkeyD אוהב/ת את זה.
  13. 2,266 נק' מוניטין
    0
    elchonon

elchonon משתמש משקיע

elchonon
    לייקים:
    1,379
    חד"כ:
    חדרי כושר מזדמנים
    כל עוד את לא מלקה את עצמך אחר כך ועושה אירובי מפגר לחפות, או מקיאה, את בסדר.

אני=] ו-MonkeyD אוהבים את זה.
  14. 271 נק' מוניטין
    0
    אני=]

אני=] משתמש פעיל

אני=]
    לייקים:
    206
    :s85:
    (זה נדיר שאני לא מלקה את עצמי - מודה. זה היה ממש נחמד לשם שינוי.)

15. 9 נק' מוניטין
    0
    ןiggy

ןiggy משתמש מתחיל

ןiggy
    לייקים:
    6
    חד"כ:
    הולמס פלייס
    זה גם מה שאני מכיר.
    מינון הגיוני -> כוס \ שתיים ליום.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!