אולטרה סאונד בדיקה טובה לזיהוי בעיות כתף?

הנושא בפורום 'פציעות ספורט ובריאות הגוף' פורסם ע"י MonkeyD, ‏18/7/19.

טוען...
  1. 1,383 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    895
    התאמנתי במשך כמה חודשים בחדר כושר (הייתי עובד גם עם האגו) קמתי יום אחד עם כאבים לא קלילים בכתף ימין שהופיעו גם במצב מנוחה אני די בטוח.
    שמתי קרח וכו' חושב שאם כבר זה רק החמיר את הבעיה, מים חמים עזרו. בסופו של דבר אחרי כמה שבועות הכאב פסק ביום יום אבל עדיין נמשך אם הייתי מנסה ''לשחק'' עם התנועה של הכתף. התנועות החריפות היו הנפות לצדדים (גם בלי משקל) בעיקר להרים את כתף ימין לצד כמו בlateral raises.

הבעיה הזו בכתף כבר שנה וחצי מינימום.

הרגשתי את הכאבים האלו בהרבה תרגילים וכרגע בהרבה מהם אני כמעט לא מרגיש כלום, התרגילים העיקריים שמציקים לי הם לחיצות לא מעל הראש כמו בנץ או אינקליין בנץ (אפילו הlateral raises כבר לא כואב) אבל בבנץ / תנועות דומות אכן יש כאב. הכאב לא מובן ומאוד קשה לי להצביע עליו. קשה לי לזהות אם הכאב יותר קרוב לכתף אחורית או לכתף קדמית, אבל הוא כן ''באמצע'', בקיצור זה כמו צרצר אתה לא יודע מאיפה הרעש, אבל בוודאות יש משהו שמציק. כמו כן גם מקבילים כואב בכתף ימין. מתח / חתירות וכאלו אני בעיקרון יכול לעשות די בכיף בלי לחשוש ממשקל יותר מידי.

למרות שאני יכול להתאמן תוך כדי שאני עוקף את זה, תנועה לא נכונה והכאב יכול לחזור (לתרגילים שזה כבר לא כואב בהם) אם כי זה קרה לי רק עכשיו אחרי כמה חודשים בגלל תרגיל לא נכון שעשיתי לrotator cuff (בתור חימום) אבל אני מניח שזה יעבור, לא שזו ''דלקת''

ניסיתי לפרט על המצב קצת בכדי אולי לתת קצת הבנה מה זה, אבל יש טעם לאולטרה סאונד? קבעתי תור, MRI יהיה סיוט להוציא. זה יכול לומר אם יש קרעים / דלקות / סימן מסוים לכאבים? כבר לא יודע אם אני מצפה לתשובה שיש משהו או שאין.

@Nir Kriger

נערך לאחרונה ב: ‏18/7/19
  2. 327 נק' מוניטין
    0
    Nir Kriger

Nir Kriger מנהל פורום פציעות ובריאות הגוף מנהל

Nir Kriger
    מנהל
    לייקים:
    68
    לרוב אם אין סיפור של טראומה - נפילה על היד, כאב חד בהפעלת כוח או משהו בסגנון אין חשד שהכאב קשור לנזק לרקמה (שריר, גיד, רצועה, סחוס וכד'). לכן אין טעם לחפש תשובה באמצעי דימות.
    נשמע שעבדת בזהירות מסביב לפציעה ואפשרת לה להחלים אבל חסר אבחון מדויק יותר והתייחסות למה שלא מתפקד היטב.
    פנה לפיזיותרפיסט שמתמצא בפעילות חדר כושר כדי שיסגור לך את הפינה הזו ויגרש את הצרצר.
    מוזמן לציין אזור מבוקש אם אתה רוצה המלצה לפיזיותרפיסט

3. 1,383 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    895
    באותה תקופה של הפציעה החלקתי על כתף ימין בצורה די חדה, אבל אני חושב שזה היה אחרי האירוע כי לא זכור לי כאבים באותו רגע או משהו בסגנון.
    בכנות, לא זוכר אם זה היה אחרי הכאבים או לפני הכאבים, הכל יכול להיות...משום מה חרוט לי שהחלקתי אחרי כל הסיפור, שמץ. רק זוכר שקמתי בבוקר והכתף צדדית שלי הייתה עם כאבים איומים במיוחד שניסיתי להזיז אותה לצד.

הפציעה השתפרה, לא קרוב להחלמה מלאה או משהו כזה. פשוט כרגע אני מסוגל להתאמן מסביב, גם אם יש ''תחושות מוזרות'' בכתף זה לא כאבים חדים כמו פעם. התחושה עברה מכאב חד לסתם תחושה מוזרה (או לא חדה מידי), הפחד שלי שזה יחמיר.

אתה מכיר במקרה את עידו דנה? עשיתי חיפושים באזור ודי נתפסתי עליו (מרכז)...הפחד שלי לזרוק 2,500 שקל על טיפולים שלא יעזרו בכלל.
    אם היו אומרים לי שהכאב יעבור ב100% הייתי משלם, אבל שזה כ''כ רנדומלי....אתה יודע..בכללי לא מבין בפיזיותרפיה, מה כבר עושים שם?
    מה הם יכולים לעשות שפתאום ''יבריא לי את הכתף'' מיואש.

נערך לאחרונה ב: ‏18/7/19
  4. 327 נק' מוניטין
    1
    Nir Kriger

Nir Kriger
    מנהל
    לייקים:
    68
    לגבי עידו דנה- ממליץ בחום, פיזיותרפיסט מאוד מנוסה שעובד עם ספורטאים.
    לגבי החשש לחוסר תוצאות- מובן. בדרך כלל עוברים תקופת מבחן ולא מחויבים לסיים 10 טיפולים כדי לדעת שהכיוון הטיפולי טוב. זה נע בין 3-5 טיפולים עד שיודעים אם זה מביא לשיפור ומשתנה ממקרה למקרה.
    חשוב לתאם ציפיות לאחר הפגישה הראשונה.
    אם תרצה עוד אופציות אני מקבל בהוד השרון וברחובות

MonkeyD אוהב/ת את זה.
  5. 1,383 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    895
    אקפיץ ואגיד שהייתי אצל עידו דנה, הוא זיהה שהבעיה היא יותר בחזה מאשר בכתף (וזה למה לא כואב לי בלחיצות מעל הראש אבל כן בבנץ שטוח)
    הוא קבע 5 טיפולים ואמר שזה יעבור תוך כמה שבועות והוא בטוח בזה. היה גלי הלם / אולטרה סאונד / חשמל / עיסוי / מתיחות / תרגילים וכו' וכו'
    שורה תחתונה : קרה מה שחששתי ממנו, קרוב ל2000 שקל והפציעה קיימת.

אני pain free בכל מה שלא קשור לבנץ שטוח (מסוגל לעשות זווית די נמוכה של בנץ' עם דאמבלים) נו טוב, אם הפציעה הזו היא כרונית אבל לא תחמיר, אז מבחינתי זה בסדר גמור, פשוט לא אתן 100% באימוני חזה. החשש היחיד שלי שזה יגלוש...אבל יותר מידי זמן והכל בסדר..נקווה ימשיך ככה.

נו טוב...ניסיתי.

6. 5,320 נק' מוניטין
    0
    ziv_r

ziv_r משתמש קבוע משתמש כבוד

ziv_r
    משתמש כבוד
    לייקים:
    1,157
    @MonkeyD
    נראה שניסית בכיוון הלא נכון, אז אתה לא אמור להתפלא ובטח לא להתייאש. פיזיוטרפיה לא יכולה לרפא רקמות שנקרעו (גם לא חלקית). גם הגוף לא עושה זאת בעצמו.
    פנה לאורטופד מומחה כתף דרך הקופה. מכיוון שאתה תחת הפציעה זמן רב, הוא יפנה אותך ל- OS, במידה ולא יראו כלום בדימות, תהיה הפנייה נוספת ל- MRI או MRI ארתרוגרפיה. עם התוצאות חוזרים לאורטופד.
    אתה לא אמור להשלים עם חיים בכאבים.

7. 1,383 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    895
    כולם אמרו לי פיזיו פיזיו פיזיו, אז הלכתי. להתעקש על MRI זה סיפור מהתחת. חוץ מזה גם אם ימצאו משהו, זה לא שאני אעשה ניתוח
    בשביל להיות מסוגל לבצע בנץ שטוח (אין לי כאב בכל מה שלא קשור לחזה) וגם שם זה לא כאב חד ונורא, זה יותר תחושה מציקה ואני לא רוצה
    להחריף שום דבר. הפיזיו אמר לי שהוא מכיר את הבעיה וזה משהו שעובר תוך כמה שבועות והוא בטוח שזה לא קרע או במקרה הגרוע קרע קטנטן
    והוא יודע איך לטפל בזה, נתתי ניסיון.

כל עוד אני מסוגל לאמן הכל חוץ מחזה (וגם חזה אני יכול פשוט לא בזווית סופר נמוכה) פרפר בכבלים גם בסדר, פשוט אשאר ככה.
    ביום יום אין לי כאבים.

8. 5,320 נק' מוניטין
    0
    ziv_r

ziv_r
    משתמש כבוד
    לייקים:
    1,157
    @MonkeyD
    אני לא יודע מי זה כולם, אבל אתה נוכחת לדעת בעצמך שאולי לא כדאי להקשיב שוב לאותם אנשים.
    אין צורך להתעקש על MRI וזה גם לא מה שאמרתי. קודם כל מתחילים עם OS.
    גם אם אתה לא מתכוון לעשות ניתוח, עדיין כדאי לדעת מה מקור הבעיה, כי זה יעזור לך לדעת טוב יותר ממה להזהר. אגב, קרע לא משתקם, הוא רק נקרע עוד ועוד.

MonkeyD אוהב/ת את זה.
  9. 1,383 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    895
    הפיזיו (שהוא מאוד מאוד מוכר) אמר לי ''איזה שטויות'' שאמרתי לו שקרע זה דבר שרק מחמיר ''מי אמר לך את זה'' ''מאיפה אתה קורא את השטויות האלו/''
    לא רציתי להתחיל להתווכח. היו עוד כמה דברים קטנים שאני פשוט לא רוצה להרחיב למקרה שזה הכל מקריות.

אגב אני שנתיים עם הדבר הזה וזה מראה סימני החמרה / שיפור אבל עד לנקודה ספציפית. זה אף פעם לא עובר את ה''רף'' הצקה המוכר לי.
    ההחמרה זה כשאני עושה תרגיל מאוד לא במקום, כשאני טיפש. ושיפור שהכול הולך באופן חלק.

אולי אתה באמת צודק שאלך אעשה OS עם מומחה כתף ואראה מה הבעיה. אני חיכיתי שנה ומשהו ללכת לפיזיו כי ידעתי שהחרא הזה סקאם.

התקווה שלי : פעם הייתה לי דלקת בשורש כף היד (ממש בחיבור) במשך יותר זמן מהפציעה הזו, ועברה לחלוטין ביום בהיר. חשוב לומר שהפיזיו טען שזו דלקת בגיד בחזה.

נערך לאחרונה ב: ‏16/9/19 ב- 21:40
  10. 5,320 נק' מוניטין
    0
    ziv_r

ziv_r
    משתמש כבוד
    לייקים:
    1,157
    תציץ ביוטיוב על איך מתבצע ניתוח לאיחוי קרע בגיד או שריר, אתה כבר תבין לבד שזה לא יכול להרפא לעולם בצורה עצמאית.

MonkeyD אוהב/ת את זה.
  11. 1,383 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    895
    הפיזיו טען שזו דלקת בגיד בחזה (מאוד קרוב לכתף) אבל הוא טען שזו פציעת פקטורליס. מהקריאה שלך וכו' (משום מה אני זוכר שיש לך עבר עם פציעות כתף אולי אני טועה) אני לא יכול פשוט להמשיך להתאמן? פשוט לא אבצע בנץ שטוח. אעשה רק אוברהד / זווית גבוהה של אינקליין יחסית וזה הכל. שאר השרירים לא מעורבים בכלל מבחינתי.

כן אני כנראה אברר והכל, אבל נשמע הגיוני שאני יוכל להתאמן במשך שנים ארוכות מאוד מבלי להחריף את הבעיה? להמשיך להתאמן כבד בכתפיים וכו' פשוט.....לשים מעצורים באימוני חזה. זה חייב חייב להחמיר לא משנה מה? כל קרע קטן זה ניתוח? שואל מסקרנות אני לא מבין בזה.

וכן אני בדעה שלך, לדעתי עם כמה שזה כואב לומר אחרי שכבר משלמים, המטרה שלו הייתה להוציא ממני כמה שיותר כסף, לא חשבתי אחרת אבל.

12. 5,320 נק' מוניטין
    1
    ziv_r

ziv_r
    משתמש כבוד
    לייקים:
    1,157
    שים לב שאני לא אמרתי לאורך השרשור שיש לך קרע, רק שאתה צריך לברר את מהות הפציעה על מנת להבין ממה כדאי להזהר בעתיד ולמקרה שהפציעה ייתכן וחמורה ודורשת התערבות.

לא כל ממצא זוכה לניתוח, הדבר תלוי עד כמה הפציעה מפריעה לשגרת המטופל.

13. 1,383 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    895
    בגלל שזה כמעט שנתיים אני פשוט במחשבה שזה קרע וזהו, דלקת יכולה להימשך כ''כ הרבה זמן? (אם כי חוויתי את זה בעצמי בפרק כף יד) אבל חזה / כתף זה אחרת
    בכל מקרה אעשה בירור כמו שאמרת, תודה רבה חבר.

נערך לאחרונה ב: ‏17/9/19 ב- 00:03
  14. 5,320 נק' מוניטין
    0
    ziv_r

ziv_r
    משתמש כבוד
    לייקים:
    1,157
    אם לא מעניקים מנוחה מספקת וחוזרים תמיד על תנועה לא נכונה - אז דלקת יכולה להמשך לעד.

15. 1,383 נק' מוניטין
    0
    MonkeyD

MonkeyD משתמש קבוע

MonkeyD
    לייקים:
    895
    נחתי כמעט שנה מהחדר כושר כשנפצעתי, זה לא העביר את הבעיה אבל בהחלט הרגשתי שיפור. והבנתי דווקא שדלקת (באזורים האלו) בסופו של דבר גורמת לקרע. ככה שזה לא בדיוק לעד..

16. 327 נק' מוניטין
    0
    Nir Kriger

Nir Kriger
    מנהל
    לייקים:
    68
    מנקודת המבט שלי כל השרשור ממחיש כמה החיפוש אחר תשובות ברשת רק מחמיר את המצב ומערער את הבטחון שלך.
    תהיה בטוח שאם היה צריך לשלוח אותך לUS (ultra sound או mri היו עושים את זה.
    במקום לשאול את הפיזיותרפיסט שלך ולהעלות את הספקות מולו אתה מתייעץ עם אנשים שלא בדקו אותך במקרה הטוב ולא עוסקים בזה במקרה הפחות טוב.
    קרע משמעותי נוצר בעיקר על רקע של טראומה (תנועה חדה, נפילה) וגם אז לא תמיד מחייבת ניתוח- גיד שנקרע יכול להתחבר והוא מצטלק בדומה לאזורים אחרים שיודעים להבנות בגוף- שריר, עצם, עור ועוד. זה לא יהיה כמו לפני הפציעה מבחינת מבנה אבל גם אחרי ניתוח אותו דבר, וזה לא בהכרח קשור לכאב או תפקוד.
    אתה כתבת את התשובה והפתרון בעצמך- אם אתה עושה שטויות ועושה דברים שבד"כ גורמים לכאב אז כואב לך. אז נהדר, תתאמן בהתאם. אין דרך נכונה להתאמן מעבר לזו שעושה לך טוב.

17. 5,320 נק' מוניטין
    0
    ziv_r

ziv_r
    משתמש כבוד
    לייקים:
    1,157
    יצא לכם פעם לראות חבל קרוע? כזה בו כל הסיבים פזורים לכל עבר בצורת מניפה? ככה בדיוק נראה גיד קרוע, גם כזה שקרוע חלקית.
    סיבים קרועים שמתחברים חזרה בצורה טבעית ועל ידי פיזיותרפיה? אשרי המאמין ואין כמו מראה עיניים בוידאו שלפניכם על מנת להראות עד כמה ריפוי עצמאי של גידים לא יכול להתקיים.
    בנקודת זמן 2:46 אפשר לראות את גיד הבייספס הקרוע.
    בנקודת זמן 3:10 אפשר לראות את גיד ה- Subscapularis ואת גיד הבייספס שמתחבר אליו.
    (זהירות, גרפי במיוחד).

Arthroscopic Rotator Cuff Repair and Bicep Tenodesis: Right Shoulder - BroadcastMed

תבינו שעל מנת שגיד יתחבר חזרה, הוא צריך להיות מוצמד בצורה קבועה ללא תנועה למשך תקופה של שבועות וחודשים. במצב כפי שמודגם בוידאו, בו הסיבים מתנופפים לכל עבר (המצב מעט מוחצן בשל תנועת הנוזלים שעוברת בכתף בשל הניתוח), זה לא יכול להתקיים לעולם.
    בניתוח מסירים את כל הסיבים הקרועים (שאין להם שום שימוש במצב קרוע והם רק יוצרים דלקת, תחושה מוזרה בכתף וגם רעשים במהלך תנועה) ומחברים את הגיד חזרה בעזרת קשירה לדיבלים שמוכנסים לעצם. נשמע מעט אגרסיבי, אבל רק כך אפשר להבטיח החלמה של גיד קרוע.

נערך לאחרונה ב: ‏17/9/19 ב- 20:22
  18. 327 נק' מוניטין
    0
    Nir Kriger

Nir Kriger
    מנהל
    לייקים:
    68
    מי דיבר על זה שהגיד מתחבר על ידי פיזיותרפיה?
    הגיד מתחבר על ידי הגוף.
    פיזיותרפיסט יכול להנחות חזרה לפעילות מדורגת על פי שלבי ההחלמה.
    יש כל מיני דרגות וסוגי קרעים. לא כל קרע הוא קרע מלא עם רטרקציה של קצוות הקרע.
    זיו, אני קורא הרבה תגובות שלך ומסכים עם רובן אבל נראה לי שכאן יש פער ידע.
    במקום להכניס פחדים על קרעים לבן אדם עם כאבים סטנדרטיים של אימון לא קשוב אני מציע שנתמקד בטיפים של אימון נכון בזמן כאב.

19. 5,320 נק' מוניטין
    0
    ziv_r

ziv_r
    משתמש כבוד
    לייקים:
    1,157
    ניר,
    כל התגובה האחרונה שלי נכתבה כי אתה רשמת בפירוש שגיד יכול להתחבר עצמאית - וזה ממש לא נכון.

20. 327 נק' מוניטין
    0
    Nir Kriger

Nir Kriger
    מנהל
    לייקים:
    68
    אכתוב שוב.
    גיד יכול להתחבר עצמאית.
    יש לספק לו את התנאים המתאימים (קיבוע מלא/חלקי)
    בכל למקרה המקרה המדובר זה לא רלוונטי בכלל.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!

טוען...